Parki handlowe Greenman Poland uznane za „doskonałe” ekologicznie

Greenman Poland

Dwa niedawno otwarte w Toruniu parki handlowe, będące częścią kompleksu convenience Nowych Bielaw z portfolio Greenman Poland, zdały jeden z najważniejszych eko-egzaminów na rynku nieruchomości komercyjnych. Oba obiekty uzyskały wynik „Excellent” w zakończonym niedawno procesie certyfikacji BREEAM In-use.

W retail parkach, które zadebiutowały jesienią 2022 r. i wiosną 2023 r., doceniono liczne rozwiązania proekologiczne, wprowadzone w nich już na etapie budowy. Inwestycje te miały na celu zredukowanie wpływu budynku na środowisko naturalne i klimat, ograniczenie zużycia wody i energii, monitoring konsumpcji mediów, a także dbałość o użytkownika.  

W obu parkach doceniono m.in. energooszczędne oświetlenie LED wewnątrz i na zewnątrz, obecność paneli fotowoltaicznych na dachu czy odpowiednią kontrolę systemów HVAC. Zwrócono też uwagę na wodooszczędną armaturę, system wykrywania wycieków czy zrównoważoną gospodarkę odpadami.

Asesorzy wysoko ocenili także dostęp do komunikacji miejskiej, obecność stojaków rowerowych, ogrzewanie z sieci czy system wykrywania wycieków. W obszarze ekologii dostrzeżono natomiast obecność poidełek dla ptaków oraz nasadzenie drzew i krzewów zgodnie z rekomendacjami ekologów. Centra zadbały również o komfort pracowników i klientów poprzez m.in. odpowiednie natężenie światła i jego kontrolę.

– Dwie inwestycje, które zrealizowaliśmy w Nowych Bielawach od początku w swoich założeniach miały minimalizację wpływu na środowisko naturalne, zgodnie z realizowaną przez nas strategią ESG i przyjętą polityką zrównoważonego rozwoju. Już na etapie budowy wprowadziliśmy w nich cały szereg praktycznych rozwiązań, które wypełniają ważne dla nas cele środowiskowe – mówi Marta Drzewiecka, Director w Greenman Poland.

– Uzyskane w certyfikacji wyniki są więc dla nas potwierdzeniem, że obiekty są proekologiczne, rozwijają się we właściwym kierunku z poszanowaniem zasobów i otoczenia oraz wpisują się w standardy, których oczekuje rynek i klient. Co więcej, dokumenty wskazują nam także obszary, w których wciąż możemy wiele zrobić z myślą o ekologii i klimacie. Traktujemy więc je także jako ważny drogowskaz dla przyszłych inwestycji – dodaje.

Dwa retail parki dołączają tym samym do coraz szerszego grona obiektów handlowych z portfolio Greenman Poland, które uzyskały wynik „Excellent”. Podobne noty w certyfikacji BREEAM In-use w 2022 roku zdobyły także zmodernizowane centra handlowe Nowe Bielawy w Toruniu, Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowa Górna w Łodzi.

– Zrównoważony rozwój naszych obiektów handlowych i adaptacja do wyzwań klimatycznych jest dla nas priorytetem. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby nasze centra spełniały coraz więcej eko-celów, norm i międzynarodowych wytycznych. Pomagają w tym prowadzone od kilku lat zakrojone na szeroką skalę modernizacje budynków i pasaży, czy realizowane inwestycje w rozwiązania proekologiczne i zwiększające inkluzywność obiektów – mówi Marta Drzewiecka.

– Nie bez znaczenia jest też prowadzona przez wszystkie nasze centra edukacja ekologiczna. Już od trzech lat wdrażamy parasolowy program „Eco Smart”, który popularyzuje wśród klientów, najemców i lokalnych społeczności kluczowe zagadnienia związane z ochroną przyrody i klimatu, zasadami recyclingu, GOZ czy zero waste. Pod tym względem jesteśmy jednym z najprężniej działających podmiotów na polskim rynku retail – dodaje.

Zobacz także: Przebudowa Promenady Inwestycją Roku!

***

Centrum Nowe Czyżyny zlokalizowane jest w Krakowie przy ul. Medweckiego 2. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię 31 tys. m kw. GLA i liczy sobie 77 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Leroy Merlin, Jysk, RTV Euro AGD, home&you, Douglas, Rossmann, Big Star, Pepco, KFC i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji ponad 850 miejsc postojowych. /nowe-czyzyny.pl

 

Centrum Nowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię 25 tys. m kw. GLA i liczy sobie 70 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, home&you, Carry, Rossmann, Pepco i CCC. Zrealizowana w 2022 roku i 2023 roku rozbudowa obiektu, zaowocowała powstaniem 2 nowoczesnych parków handlowych. W ich ofercie dostępne są sklepy: NEONET, Komfort, TEDi, Sinsay, Action i Maxi Zoo. / www.nowe-bielawy.pl

Centrum Nowa Górna zlokalizowane jest w Łodzi przy ul. Kolumny 6/36. Otwarty w 1997 roku obiekt ma powierzchnię ponad 18 tys. m kw. GLA i liczy sobie 30 sklepów i punktów usługowych. W minionym roku centrum odwiedziło blisko 3 mln osób. Wśród kluczowych najemców centrum znaleźć można m.in. Carrefour, CCC, Pepco, Rossmann, Vision Express i W. Kruk. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 890 miejsc postojowych. W czerwcu 2023 r. rozpoczęła się rozbudowa Nowej Górnej, w efekcie której przy obiekcie powstanie park handlowy. Inwestycja pomieści 4 sklepy wielkopowierzchniowe m.in. Sinsay, KiK i Maxi Zoo./ www.nowa-gorna.pl