Działania Wola Parku w zakresie zrównoważonego rozwoju docenione certyfikatem BREEAM In-Use

Wola Park

Wola Park został wyróżniony certyfikatem BREEAM In-Use z wynikiem Very Good w kategoriach Asset Performance oraz Building Management. To potwierdzenie, że centrum zarządzane przez Ingka Centres działa na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeżeli chodzi o stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju, jak również metod skutecznego zarządzania obiektem.

Ekologiczne standardy i zrównoważony rozwój są jednymi z najistotniejszych części strategii Ingka Centres – People & Planet Positive. Poprzez swoje miejsca spotkań, takie jak Wola Park, Ingka Centres chce wywierać pozytywny wpływ na ludzi, społeczności i planetę. Pierwszy certyfikat BREEAM dla Wola Parku to potwierdzenie, że strategia oparta na zrównoważonym rozwoju jest skutecznie realizowana i przyświeca wszystkim działaniom centrum handlowego.

Uzyskanie certyfikatu możliwe było m.in. dzięki licznym ekoinicjatywom Wola Parku. Do dyspozycji klientów jest stacja ładowania samochodów, uruchomiona we współpracy z GreenWay, parkingi dla rowerzystów przy każdym z wejść, a także stacja wypożyczalni rowerów Veturilo, poprzez którą Wola Park promuje używanie niskoemisyjnych środków transportu. Ponadto, w obiekcie zastosowano odbiorniki wodne o zmniejszonym zużyciu, zmodernizowano urządzenia HVAC na osprzęt wyższej wydajności oraz zmniejszono zużycie energii przez zastosowanie oświetlenia LED na części parkingowej i częściach technicznych.

Wola Park dba również o przyrodę – na terenie obiektu oraz w okolicznym parku zamontowano budki lęgowe dla ptaków, dzięki którym trzeci sezon z rzędu wylęgły się młode pustułki. Zbudowano również domki dla jeży, a także 4 pasieki uli, dzięki współpracy z Pszczelarium, projektem działającym na rzecz miejskiego pszczelarstwa.

Od 2021 roku w Wola Parku funkcjonuje Współdzielnik, czyli wyjątkowe Miejsce Aktywności Lokalnej zainicjowane wspólnie z Wolskim Centrum Kultury. To przestrzeń spotkań dla okolicznych mieszkańców i nie tylko, gdzie mogą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste. We Współdzielniku działają: darmowy sklep, jadłodzielnia, sala warsztatowa, sanatorium dla roślin oraz strefa relaksu; ponadto miejsce oferuje liczne ekowarsztaty i spotkania.

– Ekologia stoi w sercu działalności Ingka Centres oraz Wola Parku. Jesteśmy bardzo dumni z przyznanego wyróżnienia, które potwierdza skuteczność naszych starań w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz efektywność zarządzania obiektem. Wola Park prężenie się rozwija i poprzez inicjatywy takie jak choćby Współdzielnik umożliwia wspólne wywieranie pozytywnego wpływu na planetę mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park.

BREEAM In-Use jest najważniejszym w Europie systemem certyfikacji istniejących budynków. W procesie oceny obiektu pod uwagę brane są: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje. Certyfikacja Wola Parku była przeprowadzona w kategoriach Asset Performance oraz Building Management z wynikiem Very Good w obu obszarach.

Zobacz także: Galeria Jurajska wysoko oceniana przez klientów

**

O Wola Parku:

Wola Park to przyjazne miejsce zakupów, spotkań i rozrywki dla całej rodziny. W swojej ofercie posiada ponad 200 punktów usługowych oraz sklepów z odzieżą, obuwiem, akcesoriami, kosmetykami, elektroniką, artykułami sportowymi, spożywczymi i wyposażeniem wnętrz. W Wola Parku mieści się też punkt odbioru zamówień IKEA, Multikino, klub fitness Zdrofit, hipermarket Auchan, Castorama, a także komfortowa strefa co-workingu. Dodatkowymi udogodnieniami są bezpłatny parking na 3 000 miejsc, stacja benzynowa oraz stacja rowerowa Veturilo.

Wola Park jest jedynym centrum handlowym w Warszawie, przy którym zlokalizowany jest skwer – Park Ulricha, czyli dawny ogród pokazowy rodziny Ulrichów. Największą atrakcją tego miejsca są rzadkie gatunki drzew. Część z nich sadzona była jeszcze w XIX wieku. Park jest miejscem spotkań i odpoczynku mieszkańców dzielnicy.

W lutym 2020 roku ogłoszone zostały plany związane z projektem rewitalizacji Ogrodów Ulricha. Włączone w proces inwestycyjny zostaną zabytkowe: park, willa oraz szklarnie. Projekt ma na celu przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. Firma Ingka Centres Polska, właściciel centrum handlowego Wola Park, docelowo stworzy na tym terenie miejsce, które będzie wpisywało się w potrzeby całych rodzin. Przestrzeń będzie łączyła społeczną użyteczność przestrzeni – przeznaczoną na warsztaty, zajęcia edukacyjne i spotkania – z funkcją handlowo-gastronomiczną.

Wola Park jest otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Chce być blisko codziennych spraw mieszkańców – w tym celu współpracuje z władzami dzielnicy i lokalnymi instytucjami kulturalnymi oraz aktywnie włącza się w życie Woli i Bemowa. Od kilku lat priorytetowe dla Wola Parku są tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, zmianami klimatu oraz zero waste.

O Ingka Centres Polska:

Ingka Centres Polska należy do Grupy INGKA i od ponad 40 lat buduje i zarządza rentownymi centrami handlowymi, w tym Wola Parkiem. Obecnie posiada 47 obiektów w 15 krajach, które co roku odwiedza 480 milionów osób. Do 2025 roku spółka planuje, że w jej portfolio będzie łącznie 70 lokalizacji, które będą w stanie przyjąć 1 miliard odwiedzających. Ingka Centres Polska stawia na stały wzrost i podnoszenie jakości usług. Wraz z firmą rozwijają się także jej najemcy i partnerzy biznesowi, a wśród nich 1 600 marek prowadzących 7 000 sklepów.

W Polsce Ingka Centres Polska zarządza pięcioma obiektami handlowymi znajdującymi się w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu oraz Warszawie.