YIT rozwija struktury w Polsce Konrad Borzęcki nowym dyrektorem ds. ekspansji i prokurentem w YIT

Konrad Borzęcki

Dynamiczny rozwój fińskiego dewelopera YIT w Polsce wymaga wzmocnienia zespołu. Od 1 lipca 2021 roku do firmy dołączył Konrad Borzęcki, który objął stanowisko dyrektora ds. ekspansji oraz prokurenta. Od wielu lat związany jest z rynkiem nieruchomości, a w YIT odpowiedzialny będzie za  pozyskiwanie gruntów pod kolejne inwestycje, rozwijanie relacji biznesowych w zakresie potencjalnych akwizycji oraz poszukiwanie partnerów do współpracy na zasadzie JV.

Naszym strategicznym celem jest dynamiczny wzrost na rynku nieruchomości oraz tworzenie nowych projektów deweloperskich, do czego niezbędne jest pozyskiwanie kolejnych gruntów, otwartość na wspólne przedsięwzięcia czy akwizycje istniejących podmiotów. Jestem przekonany, że Konrad, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i wysokiej skuteczności, przyczyni się do dalszego rozwoju YIT na polskim rynku. Witamy w zespole! – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Cieszę się, że dołączyłem do kadry menadżerskiej największego dewelopera w Finlandii, znanego z wysokiej jakości i wiarygodności oraz ustabilizowanej pozycji w Polsce. Wierzę, że moje doświadczenia zawodowe przyczynią się do rozwoju YIT i dalszych sukcesów firmy – mówi Konrad Borzęcki, dyrektor ds. ekspansji, prokurent w YIT.

Konrad Borzęcki od początku swojej kariery zawodowej związany jest z rynkiem nieruchomości. Doradzał największym firmom deweloperskim w zakresie rozbudowy portfolio o nowe inwestycje, zarówno mieszkalne, jak i komercyjne.

Nowe wyzwania

Po ekspansji na warszawskim rynku nieruchomości przyszedł czas na inne polskie miasta, w których deweloper dostrzega potencjał. W czerwcu bieżącego roku rozpoczęła się sprzedaż pierwszego projektu YIT w Gdańsku – inwestycji Żurawie, która powstanie w dzielnicy Młode Miasto, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Łączna powierzchnia użytkowa tego wielofunkcyjnego obiektu wynosić będzie ponad 40 500 m2. Inwestycja została zaprojektowana przez Profesora Rainera Mahlamäkiego – autora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Aktualnie przeprowadzane jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia generalnego wykonawcy. YIT planuje rozpoczęcie budowy Żurawi jeszcze w III kwartale tego roku.

W ostatnim czasie fiński deweloper sfinalizował umowę z firmą NREP, wiodącym inwestorem w branży nieruchomości w krajach nordyckich. Przedmiotem umowy jest budowa oraz sprzedaż ponad 1.000 lokali mieszkalnych przeznaczonych pod wynajem, zlokalizowanych w Warszawie. Dwa budynki są już w trakcie realizacji – drugi etap Parkur Residence, oraz pierwszy Nordic Bemowo. Mieszkania będą gotowe w 2022 roku. Umowa z funduszem obejmuje również dwa etapy projektu Smartti Mokotów. Po ukończeniu jego budowy w 2023/2024 roku, powstanie jeden z największych obiektów co-livingowych w Europie z łącznie 858 lokalami na wynajmem. Wszystkie nowe budynki zostaną zaprojektowane z myślą o osobach poszukujących nowoczesnych, elastycznych oraz dostępnych rozwiązań mieszkaniowych.

Inwestycje YIT nabierają tempa

Firma YIT zbudowała na przestrzeni ostatnich lat szerokie portfolio projektów deweloperskich, cieszących się popularnością, docenianych za funkcjonalność oraz zastosowanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Charakterystyczna dla Finów jest również aranżacja terenów zielonych i przestrzeni wspólnych, projektowanych zgodnie z autorską koncepcją „More Life in Yards”. Od początku działalności na rynku polskim w 2016 roku firma ukończyła 619 mieszkań w 6 inwestycjach. Obecnie w budowie jest kolejnych 875 mieszkań.

Nordic Sadyba i Dom Mehoffera to aktualnie realizowane inwestycje jednoetapowe. Pierwsza oferuje 281 mieszkań, natomiast druga – 129. Kolejne osiedle w trakcie budowy to trzeci etap Aroma Park z 90 mieszkaniami, w którym YIT kontynuuje rewitalizację historycznej gorzelni drożdżowej Henryka Bienenthala. Na tym unikatowym terenie powstanie łącznie 400 lokali.

W marcu bieżącego roku rozpoczęła się również budowa wieloetapowej inwestycji Nordic Bemowo przy ul. Lazurowej w Warszawie, w sąsiedztwie nowo powstającej linii metra. Docelowo w ramach osiedla zostanie wybudowane blisko 600 mieszkań, a pierwszy etap obejmie 97 lokali. Od grudnia 2020 roku trwa także budowa drugiego z trzech etapów Parkur Residence, w którego skład wchodzi 116 apartamentów. W czerwcu 2021 roku YIT rozpoczęła również realizację 162 mieszkań w trzecim etapie Parkur Residence, który zostanie wprowadzony do sprzedaży pod koniec wakacji tego roku.

Obecnie YIT finalizuje przetarg na generalnego wykonawcę projektu Smartti Mokotów przy ulicy Postępu, gdzie w pierwszym etapie powstanie 280 jednostek co-livingowych. Rozpoczęcie budowy planowane jest na koniec tego lata. W drugim etapie tej inwestycji, na działce na rogu Domaniewskiej i Postępu powstanie 578 jednostek co‑livingowych. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Klaudiusz Pomykała w Corees Polska – Commercial Real Estate

***

Więcej o YIT

YIT jest największym deweloperem w Finlandii i jedną z najbardziej znaczących firm budowlanych w Europie Północnej. Istnieje na rynku od ponad 100 lat i projektuje oraz buduje mieszkania, co-livingi oraz biurowce. Specjalizuje się również w wymagającym budownictwie infrastrukturalnym. 7400 ekspertów YIT, wspólnie z klientami, tworzy bardziej funkcjonalne, atrakcyjne i zrównoważone środowiska miejskie. YIT działa w 10 krajach: Finlandii, Rosji, Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Czechach, Polsce, a także na Słowacji. W 2020 roku przychody spółki wyniosły około 3,1 miliarda euro. Akcje YIT notowane są na giełdzie NASDAQ Helsinki.