Pierwszy projekt mieszkaniowy Vastint w Polsce oddany do użytku

Riverview

Vastint Poland zakończył realizację osiedla Riverview w Gdańsku. Projekt, który powstał nad brzegiem Motławy przy ul. Angielska Grobla, to zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami na sprzedaż. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją nawiązują do historycznej zabudowy miasta. Projekt wyróżnia wysoki standard budowlany, a także starannie nakreślona architektura krajobrazu. Szereg zaprojektowanych rozwiązań budowlano-technicznych wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, co pozwoli na ubieganie się o pierwszy w Polsce certyfikat LEED dla projektu mieszkaniowego.

Riverview położone jest obok Wyspy Spichrzów z ekspozycją na wyspę Ołowiankę i Polską Filharmonię Bałtycką. Na uwagę zasługuje fakt, że inwestycja, choć zlokalizowana w centrum Gdańska, jest oddalona od popularnych szlaków turystycznych, stanowi tym samym wygodne miejsce do zamieszkania.

Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland mówi: „Dobrze zaprojektowane osiedle to coś znacznie więcej niż wygodne mieszkania. To przyjazne miejsce do życia i właśnie w myśl tej zasady projektowaliśmy Riverview. To nasza pierwsza inwestycja mieszkaniowa w Polsce.
Z nieukrywanymi emocjami oczekujemy na jej przyjęcie przez mieszkańców miasta
i samych nabywców, zwłaszcza, że to nie koniec naszych planów inwestycyjnych w tej części Gdańska. Na terenie dawnych zakładów mięsnych powstanie drugi etap osiedla z zabudową mieszkalną oraz licznymi punktami usługowymi i kulturalnymi. Historyczne budynki zostaną przez nas zrewitalizowane i harmonijnie wkomponowane w nowoczesną architekturę. Chcemy zaniedbanemu fragmentowi miasta przywrócić dawną świetność i dynamikę”.

Oddany do użytku etap inwestycji to zespół siedmiu budynków o zróżnicowanej wysokości od pięciu do sześciu pięter. Łącznie w ramach całego osiedla zostaną oddane do użytkowania 282 lokale – od przytulnych kawalerek po okazałe penthousy. Część z mieszkań została zaprojektowana w nawiązaniu do skandynawskiego modelu stawiającego na znacznie obszerniejszą część dzienną w stosunku do reszty mieszkania. Największe z nich będą miały powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych i widok na wyspę Ołowiankę, Motławę i pierzeje historycznych kamienic w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia Gdańskiego. Wszystkie lokale są sprzedawane w standardzie wykończenia umożliwiającym wprowadzenie się niemal od zaraz.

Projekt architektoniczny inwestycji powstał w pracowni APA Wojciechowski i stanowi przykład doskonałej współpracy architektów i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Szymon Wojciechowski, architekt APA Wojciechowski mówi: ”Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką  w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy. Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce. Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils. Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał. Odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą”.

Deweloperem projektu jest Vastint Poland, który do tej pory znany była w Polsce przede wszystkim z realizacji nieruchomości komercyjnych, m.in. kompleksów biurowych funkcjonujących pod marką Business Garden oraz inwestycji hotelowych, takich jak hotel Courtyard by Marriott w Gdyni i Marriott Resort & Spa w Sopocie. Wykonawcą generalnym Riverview była firma CFE Polska należącą do belgijskiej Grupy CFE.

Vastint is an international real estate organisation with 30 years of experience. The cornerstones of our operations are the management of portfolio properties and the development of commercial real estate, including residential development and sales. Our activities are undertaken in various countries across Europe.

Więcej publikacji na temat rynku mieszkaniowego tutaj.