Międzynarodowy Rok Szkła: Komfort pośród czterech ścian, czyli magia szkła do wnętrz

„Indoor generation” – tak naukowcy nazwali pokolenie, które spędza mniej więcej 90% czasu w pomieszczeniach. Jego powstaniu przysłużyły się nie tylko kolejne lockdowny, ale i kierunki cywilizacyjnego rozwoju. Skoro wiadomo już, że trudno będzie tę tendencję powstrzymać, należy dołożyć starań, by wnętrza stały się jak najbardziej przyjazne dla ludzi. Dlatego właśnie współczesna architektura szczególnie troszczy się o komfort naszego życia we wnętrzach, a jednocześnie dba o to, by materiały w nich wykorzystywane były również przyjazne środowisku. Kluczem do osiągnięcia harmonii między światem wewnętrznym a zewnętrznym staje się… szkło do wnętrz, które w kwestii podnoszenia jakości funkcjonowania użytkowników pośród czterech ścian nie ma sobie równych!

Inny wymiar przestrzeni

Spędzanie czasu w pomieszczeniach ma oczywiście wiele zalet i niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści dla naszego samopoczucia. Należy jednak pamiętać, że prawdziwa radość z przebywania w zamkniętej przestrzeni będzie płynąć dopiero wówczas, gdy odpowiednio o nią zadbamy. Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, warto więc zadbać o odpowiedni dostęp do drogocennego światła dziennego, dopływ świeżego powietrza, ciszę, optymalną temperaturę i rzecz jasna – prywatność, tak pożądaną w dzisiejszych czasach. W czym zatem tkwi sekret naszego zadowolenia? W nowoczesnych rozwiązaniach szklanych przeznaczonych do wnętrz.
Współczesna architektura wnętrz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej nastawiona jest na użytkownika i stara się odzwierciedlić jego osobowość, nie rezygnując przy tym z funkcjonalności na najwyższym możliwym poziomie. I robi to w wyśmienitym stylu! Estetycznie niezrównane szkło do wnętrz dopełnia najmodniejsze aranżacje, zapewniając nam lepszą jakość powietrza, naturalne oświetlenie, prywatność i bezpieczeństwo oraz odpowiednią akustykę. Podnosi standard pomieszczeń, rozjaśnia i optycznie powiększa użytkowaną przestrzeń, a do tego nie uznaje kompromisów w kwestiach wygody i właściwego wystroju.
– Projektowanie wnętrz jest sztuką, która musi uwzględniać samopoczucie użytkowników tak, by kreowane przestrzenie współgrały z ich charakterami, spełniając jednocześnie coraz większe oczekiwania wobec neutralnego wpływu na środowisko. Stawka jest tu wysoka, bowiem w kontekście codziennego komfortu ludzi oraz dbałości o środowisko o ustępstwach nie może być mowy – mówi Magda LipińskaMarketing Manager Saint-Gobain Glass. – Dlatego też architekci, jak i klienci indywidualni, coraz chętniej sięgają po innowacyjne rozwiązania szklane, które otwierają zupełnie nowe horyzonty projektowania i dekoracji wnętrz, troszcząc się już nie tylko o człowieka, ale i cały ekosystem.
Projektując w sposób przemyślany i wybierając rozwiązania dobre dla natury, dbamy o przestrzeń wokół nas w szerszym znaczeniu. Tematyka ochrony środowiska, powstrzymanie zmian klimatycznych i zneutralizowanie naszego wpływu na środowisko to najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Szkło może nam w tym pomóc – zapewniając komfort, bezpieczeństwo i ochronę, a jednocześnie odpowiadając na wyzwania zrównoważonego budownictwa, efektywnego gospodarowania zasobami i globalnego ocieplenia.

Warto otoczyć się szkłem

Szklane tafle wymykają się dziś standardom i zaskakują mnogością aplikacji, wymiarów, wyglądem oraz funkcjonalnością. Niemal nie istnieje pomieszczenie, w którym szkło nie znalazłoby zastosowania. Przeszklone ściany działowe pozwalają kreować otwarte, przyjazne dla użytkowników przestrzenie, a przy użyciu szkła półprzeziernego możemy zyskać dodatkowo pożądaną równowagę pomiędzy światłem naturalnym a prywatnością. Efekt wizualnego powiększenia wnętrza i poczucie głębi obrazu zyskamy także z pomocą luster – nie tylko w łazienkach, ale i korytarzach, salonach czy sypialniach. W domowym SPA świetnie sprawdzą się kabiny prysznicowe i parawany nawannowe. Szklane panele doskonale spiszą się także jako elementy mebli czy większych przeszkleń. Innymi słowy – szkło szturmem podbija pomieszczenia, a ograniczenie stanowi tak naprawdę nasza wyobraźnia.
Funkcjonalność szkła połączona z jego estetyką stwarza szansę na niepowtarzalną personalizację pomieszczeń. Stąd powrót do łask m.in. szkła ornamentowego. Wykorzystując całą paletę stylistyki wizualnej i dziedzin sztuki możemy kreować wnętrza w najróżniejszych stylach – od klasycznego i vintage, przez industrialny, po nowoczesny czy modernistyczny. Ostateczny wybór zależy tylko od indywidualnego poczucia estetycznego.
Komfort pośród czterech ścian, czyli magia szkła do wnętrz. Fot. 3.jpg

Liczy się nie tylko wygląd

W dobie rosnącej świadomości proekologicznej ważne jest stosowanie materiałów minimalizujących negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko. – Decydując się na szkło do wnętrz wpisujemy się w ten pozytywny trend. Przyjazną planecie przestrzeń pozwolą wykreować produkty posiadające specjalną deklarację środowiskową (EPD), świadczącą o ich neutralnym wpływie na środowisko na każdym etapie życia. Przykładem tak certyfikowanych, sprawdzonych i neutralnych dla planety rozwiązań jest szkło prysznicowe TIMELESS z trwałą powłoką antykorozyjną czy ekologiczne lustro MIRALITE PURE pozbawione ołowiu – dodaje Magda Lipińska.
Równie ważną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowników. I tu szkło do wnętrz może pochwalić się wyjątkowymi właściwościami. Dzięki procesowi hartowania cieszy się ono doskonałą trwałością i gwarantuje nam skuteczną ochronę zarówno podczas wypoczynku, jak i radosnych aktywności. Mamy zatem z czego wybierać, w zależności od planowanego umiejscowienia i przeznaczenia szkła.

Harmonia za szkłem

Funkcjonalność, komfort, estetyka oraz neutralność środowiskowa współczesnego szkła do wnętrz pozwalają na kreowanie sprzyjających planecie, eleganckich przestrzeni zgodnych z ideą wellbeingu. Dzięki niemu przebywanie w domach, biurach i innego typu obiektach staje się prawdziwą przyjemnością, niepozbawioną szacunku dla środowiska naturalnego. Oto dowód na to, że wysokiej jakości szkło zaprowadza harmonię nie tylko we wnętrzach, ale i w przyrodzie, tworząc wspaniałe miejsca do życia w duchu zrównoważonego rozwoju.

 

Zobacz także: Najlepsi w branży o zrównoważonej architekturze. Cosentino zaprasza na panel dyskusyjny w ramach Łódź Design Festival

1 KOMENTARZ

Comments are closed.