Echo Investment wzmacnia “odporność” swoich biurowców

RCI ActivePure

Powietrze, jakim ludzie oddychają w budynkach znacząco wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie, ale także może odpowiadać za transmisję chorobotwórczych drobnoustrojów. Echo Investment zwraca uwagę na jakość powietrza wewnętrznego w swoich biurowcach i jako jedyny deweloper uzbraja je w najskuteczniejszą technologię jego oczyszczania. System RCI ActivePure  będzie wkrótce standardem w nowo powstających biurowcach Echo Investment.

Ludzie spędzają średnio ok. 80% czasu w pomieszczeniach. Powietrze wewnętrzne, czyli powietrze otaczające człowieka w przestrzeniach zamkniętych to swoisty mikroklimat odmienny w składzie od powietrza atmosferycznego. Jest systemem dynamicznym, podlegającym wielu zmianom nawet w bardzo krótkim czasie. Już w latach osiemdziesiątych XX wieku naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że jakość powietrza, którym oddychamy wewnątrz budynków może mieć znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Jak podaje Harvard Business Review w swoim raporcie z 2017 roku dobre samopoczucie, wzrost efektywności, a nawet zmniejszenie absencji chorobowej pracowników to odczuwalne skutki dbałości o tę jakość w budynkach biurowych. Jednak dopiero pandemia koronawirusa uświadomiła społeczeństwu, jak wiele chorobotwórczych drobnoustrojów przenoszonych jest drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem powietrza.

Odpowiednie systemy oczyszczania powietrza są w stanie zarówno wpływać na samopoczucie ludzi przebywających w danych przestrzeniach, jak i  zwalniać transmisję chorobotwórczych czynników, czy wręcz je neutralizować. Kluczową rolę w tym procesie mają kanały wentylacyjne i klimatyzacja, i to na ich zabezpieczeniu w swoich biurowcach skupiło się Echo Investment. Deweloper postawił na dostarczanie czystego i zdrowego powietrza swoim najemcom wykorzystując technologię RCI ActivePure. System dezynfekcji pomieszczeń oparty na tej technologii wykorzystuje wolny tlen i cząsteczki wody w powietrzu, które są zaciągane przez matrycę o strukturze plastra miodu. Technologia ta generuje utleniacze uwalniane z powrotem do pomieszczenia, które niwelują biologiczne zanieczyszczenia bakteryjne i wirusowe. Aktywne powietrze neutralizuje chorobotwórcze czynniki i zanieczyszczenia gromadzące się w przestrzeni i na powierzchniach. Eliminuje wirusy, w tym także wirusa SARS-CoV-2, bakterie, grzyby, alergeny, cząsteczki smogu. Badania potwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków dowodzą redukcję unoszących się w powietrzu patogenów i zanieczyszczeń 96,4 – 99,9 % w ciągu 30 minut od uruchomienia urządzenia.

– Pandemia stawia biznes przed wieloma wyzwaniami. Bezpieczeństwo stało się niewątpliwie priorytetem na wielu płaszczyznach. Praca zdalna zdaje się być na ten moment skutecznym środkiem zaradczym. Jednak nie wiemy czy sprawdzi się w dłuższej perspektywie. Raporty pokazują, że sami pracownicy nie widzą swojej przyszłości zawodowej skupionej wyłącznie wokół „domowego biura”. Tęsknią za osobistym kontaktem z innymi pracownikami czy wygodnym miejscem do pracy, które pomagają im w realizacji postawionych zadań i celów. Chcą mieć możliwość elastycznego decydowania o tym czy pracują z domu, czy z biura. Dlatego oprócz prewencyjnych rozwiązań wspierających bezpieczeństwo w biurowcach już dziś inwestujemy w rozwiązania, które mogą firmom ułatwić decyzję o elastycznym planowaniu pracy swoich zespołów. Sprawdzaliśmy wiele dostępnych na rynku rozwiązań prozdrowotnych. Skupiliśmy się najmocniej na systemach i urządzeniach, które powiązane są z systemami wentylacyjnymi budynków, ponieważ to tymi kanałami może dojść do transmisji chorobotwórczych drobnoustrojów. Finalnie zainwestowaliśmy w system, który pozwala nam zapewnić użytkownikom czyste i zdrowe powietrze zarówno w czasie pandemii, jak i po jej zakończeniu. Jako jedyni w Polsce wyposażamy budynki biurowe w potwierdzoną i pewną technologię RCI ActivePure. Tym samym proponujemy zupełnie nowy wymiar jakości przestrzeni biurowej – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor biurowy.

Technologia RCI ActivePure została przebadana przez wiele cenionych organizacji i instytutów, między innymi: Stowarzyszenie Rozwój Mikrobiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ciekawostką jest, że NASA uznała technologię RCI ActivePure za jedno z najważniejszych odkryć amerykańskich naukowców. Od 2004 roku, jako jedyna metoda oczyszczania powietrza na świecie, posiada certyfikat „Fundacji Kosmicznej”. W Polsce system ten szczególnie popularny jest w szpitalach, gdzie sterylność powietrza i powierzchni ma szczególne znaczenie. Echo Investment jest pierwszym deweloperem w Europie, który wprowadza to rozwiązanie do projektów biurowych na tak szeroką skalę.

– W oparciu o badania skuteczności tego systemu zdecydowaliśmy, że rozwiązania, która pozwalają nam zapewnić czyste powietrze w budynkach, muszą być dostarczane najemcom nie tymczasowo i doraźnie, ale jako standard. Dlatego technologia RCI ActivePure zostanie zainstalowana m.in. na powierzchniach biurowych w realizowanych obecnie projektach takich jak: MidPoint71 i West 4 Business Hub we Wrocławiu – dodaje Rafał Mazurczak.

Metoda ta, z racji, że oparta jest na procesach naturalnie występujących w przyrodzie jest całkowicie bezpieczna dla ludzi oraz środowiska.

– Popularnie stosowane systemy wentylacji są świetnymi rozwiązaniami, jednak pandemia koronawirusa pokazała, że niewystarczającymi w walce z nowymi zagrożeniami. Dostarczana przez nas technologia RCI ActivePure, jest przeznaczona do ciągłej pracy, nie wymaga opuszczenia budynku w trakcie procesu oczyszczania. Nieprzerwane działanie systemu gwarantuje także jego skuteczność. Urządzenia od momentu instalacji i uruchomienia przez cały czas aktywują oczyszczające właściwości powietrza w jego całej objętości. Dzięki temu eliminują dotychczasowe oraz nowo powstałe zagrożenia mikrobiologiczne, jak również poprawiają jakość powietrza w budynkach– dodaje Dominik Pierzak, prezes zarządu firmy ActiveTek Medica, jedynego dystrybutora systemów RCI ActivePure w Polsce i Europie

Nowy standard PureOffice

W czerwcu Echo Investment ogłosiło pilotażowy projekt „zdrowe biurowce”. Po weryfikacji kilkudziesięciu scenariuszy użytkowania biurowców zdecydowało się na wdrożenie nowych rozwiązań lub upewniło się co do wartości już wcześniej stosowanych. Znalazły się tam takie rozwiązania jak program „piątka dla bezpieczeństwa”, ograniczenie użycia materiałów wykończeniowych, które są trudne w utrzymaniu i dezynfekcji, utrzymanie praktyki stosowania w budynkach otwieralnych okien, wprowadzenie bezpiecznej armatury w toaletach, gdy to możliwe stosowanie systemów otwierania bezdotykowego. Już wtedy pojawiły się także zapowiedzi wprowadzenia zupełnie nowych technologii, które ograniczą ryzyko epidemiologiczne lub pozwolą na szybką i skuteczną reakcję w razie potrzeby. To te rozwiązania stały się podstawą do opracowania nowego standardu Echo Pure Office.

 

 

www.echo.com.pl

 

 

Echo Investment jest największym polskim deweloperem, jedynym na rynku z bogatym doświadczeniem w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowo-usługowym oraz biurowym. Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miast, Echo Investment angażuje się w duże miastotwórcze projekty łączące różne funkcje, jak Browary Warszawskie czy Fuzja w Łodzi. To miejsca, w których ludzie mogą pracować, mieszkać, bawić się i zaspokajać potrzeby dnia codziennego.

Od 1996 roku Echo Investment jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrealizowało już 180 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,9 mln mkw. w kilkudziesięciu miastach Polski. Od 2019 roku głównymi akcjonariuszami Echo Investment S.A. są węgierski Wing IHC Zrt oraz partnerzy Griffin Real Estate.

 

Więcej publikacji na temat technologii tutaj.