Wygrają najlepiej przystosowani

Michał Małecki, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych, CREAM Property Advisors – komentarz rynkowy

Mimo panującej na całym świecie niepewności związanej z globalną pandemią koronawirusa, i tym bardziej w świetle kolejnego lockdownu handlowego, warto zastanowić się, jakie szanse w długiej perspektywie czekają na rynek powierzchni handlowych i sprzedaż realizowaną zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w internecie.

Oba lockdowny przyczynią się z pewnością do większej dynamiki zmian przyzwyczajeń konsumenckich i mogą wpłynąć na sposoby oraz metody dokonywania zakupów. Paradoksalnie takie zmiany są szansą dla centrów handlowych. Mimo że przywykliśmy do pewnych utartych schematów zakupowych, przy odrobinie kreatywności można w sposób bardzo skuteczny dostosować się do nowej rzeczywistości. Zarządcy muszą jednak zadbać o to, by jak najlepiej dopasować ofertę zakupową do oczekiwań klientów. Z naszego punktu widzenia bardzo istotne wydaje się jasne określenie kierunku i strategii centrum handlowego. Dlatego stworzyliśmy usługę C360 – na podstawie dokładnych analiz bardzo wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych obiektu wskazujemy właścicielom najlepsze drogi rozwoju projektu, uwzględniając jego specyfikę, otoczenie i przede wszystkim profil klienta obecnego i potencjalnego. Wynikiem czasowego wstrzymania handlu jest jeszcze większa polaryzacja. Klienci wybierają centra convenience ze względu na bliskość lokalizacji i ich łatwą dostępność w poszukiwaniu codziennych zakupów (oferta dyskontowa, drogeryjna, usługowa, siłownia, punkt medyczny, pralnia, krawiec itp.). Z kolei większym w skali regionu galeriom pozostaje skutecznie odnaleźć się w roli obiektów destynacyjnych z ofertą niedostępną dla obiektów convenience (butiki fashion, perfumerie, kawiarnie, czy restauracje itp.).

Zobacz także: SAVILLS: TRZECI NAJLEPSZY WYNIK W HISTORII NA RYNKU INWESTYCJI W NIERUCHOMOŚCI W EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Od właścicieli zależy czy galerie będą miał odpowiednio jakościową oprawę i czy, by wzmocnić efekt, obiekty będą potrzebowały modernizacji. Doświadczenie pokazuje, że nawet dobrze zarządzane budynki szybko się starzeją i potrzebują budżetu na odświeżenie. Widzimy to m.in. po rosnącym zainteresowaniu klientów usługą project managementu. W coraz bardziej wymagających czasach zmniejszających się przychodów optymalizacja kosztów zarządzania może pomóc uzyskać upragniony efekt. W projektach przez nas zarządzanych udało nam się wdrożyć rozwiązanie CNC, czyli krytyczną analizę dotychczasowej struktury kosztów obiektów handlowych wygenerować około 1 mln EUR oszczędności w kosztach eksploatacyjnych.  Rynek handlowy stoi przed wyzwaniami, a my jesteśmy gotowi być dla niego wsparciem.

CREAM Property Advisors oferuje pełny zakres usług związanych z nieruchomościami komercyjnymi. Firma specjalizuje się w asset i property managemencie, leasingu powierzchni handlowych i biurowych, sprzedaży nieruchomości komercyjnych oraz obsłudze prawnej rynku nieruchomości. Spółka oferuje ponadto zaawansowane usługi zarządcze pod nazwą Quattro: CNC, C360, Sell Me oraz C-RTM, których zadaniem jest generowanie wzrostu wartości nieruchomości i przygotowanie obiektów do sprzedaży. Więcej informacji: cream-advisors.pl