Tak projektuje się mikroapartamenty we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]

mikroapartamentów

Wycięcia, uskoki, kolory, dynamika. A wszystko zaczęło się od okien. Niedaleko centrum Wrocławia powstaje budynek zaprojektowany przez współtwórców pierwszych mikroapartamentów w Polsce.

Przy ulicy Legnickiej od czerwca trwa budowa kameralnego budynku z mikroapartamentami Legnicka 60C. Aktualnie trwają prace nad konstrukcją drugiego piętra. Inwestycję realizuje grupa BY MADE, według projektu renomowanej pracowni AP Szczepaniak z Wrocławia. – Zdecydowaliśmy się na współpracę z architektami, którzy są ekspertami w dziecinie projektowania mikroapartamentów – argumentuje Ewa Skibińska z grupy BY MADE. – Ta świetna pracownia ma na koncie wiele nagród zdobytych w prestiżowych międzynarodowych konkursach architektonicznych – podkreśla.

Projektowanie od okna

Na etapie koncepcji architekci najpierw pomyśleli o oknach. Zależało im na dużym rozmiarze ze względu na niewielką powierzchnie lokali. – Skoro niemożliwe było zapewnienie przestrzeni w środku, to wykreowaliśmy ją w postaci jak największych okien, które będą źródłem widoków na życie miasta – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny projektant i współzałożyciel pracowni.

Duże okna zdeterminowały kompozycję bryły. Na jej kształt wpływ miała także konieczność zapewnienia dobrego nasłonecznienia, co zależało od układu sąsiednich budynków. To wyjaśnia wprowadzenie różnicy poziomów w bryle. Uskoki pozwalają na utworzenie tarasu widokowego, który będzie dostępny dla lokatorów. – W kameralnym obiekcie, jakim jest Legnicka 60C, przestrzenie wspólne są bardzo ważne – zwraca uwagę architekt. – Oprócz tarasu wyznaczyliśmy miejsce na restauracje i strefę do pracy zdalnej. To wystarczy, biorąc pod uwagę sąsiedztwo Magnolii Park – dodaje.

Dzięki urozmaiconemu sposobowi kształtowania bryły nabiera ona dynamicznego wyrazu. Zauważalnym elementem kompozycji jest nadwieszenie nad drogą, w którym zostanie umieszczone wejście do budynku. Wcięcie w bryle będzie odznaczało się nie tylko formą, lecz także kolorem pomarańczowym.

Kolorystycznie wyróżniają się również charakterystyczne elementy ozdobne wystające poza obrys budynku.
Zdecydowaliśmy się na kolory jesieni, które ułożą się na elewacji we wzór o różnych odcieniach. Z każdej strony będzie to wyglądało nieco inaczej – zapowiada Artur Szczepaniak. Elewację pokryją szare płytki ceramiczne przypominające cegłę, dzięki czemu Legnicka 60C wpisze się w otoczenie i będzie pasowała do pobliskich budynków m.in. Magnolii Park, która jest częściowo wykonana z podobnego materiału. Styl jest nowoczesny, ponieważ niedaleko stoi pełno nowych biurowców.

Mobilne wnętrze

Od okna zaczęło się również projektowanie wnętrz mikroapartamentów. Pierwszoplanową rolę pełni stojące pod oknem łóżko, które w razie potrzeby można zamienić w kanapę. Rozkładane jest także biurko. To bardzo użyteczne rozwiązania, które oszczędzają miejsce. – Projektując mikroapartamenty , przede wszystkim pracujemy nad tym, aby wnętrze było jak najbardziej mobilne – zaznacza Artur Szczepaniak. – Poza tym trzeba je dostosować do przyszłych najemców. Legnicka 60C znajduje się na obszarze biurowym, więc aranżacja i wyposażenie lokali muszą być dostosowane do potrzeb wymagających osób – wyjaśnia.

W strefie dziennej są zatem dwa stanowiska do pracy i liczne schowki do przechowywania. Natomiast w kuchennej (z aneksem) nie brakuje niezbędnego sprzętu, a nawet pralki z funkcją suszarki. Odpowiednio dobrane wyposażenie zapewni również komfort dla najemców długoterminowych. Częścią klimatyzowanego mikroapartamentu jest elegancka łazienka. Wnętrze zostało urządzone w wysokim standardzie. Wszystko można zobaczyć w lokalu pokazowym przygotowanym w biurze sprzedaży BY MADE przy ul. Legnickiej 55F lub podczas wirtualnego spotkania z doradcą.

W budynku Legnicka 60C zaprojektowano 129 mikroapartamentów inwestycyjnych o wielkości od 16 do 30 mkw. Wszystkie będą wykończone pod klucz. Operator oferuje potencjalnym właścicielom 3 pakiety zarządzania i pomoc doradców kredytowych oraz podatkowych (po zakupie można odzyskać VAT). Budowa potrwa do końca 2021 roku. Jest zabezpieczona kredytem w Alior Banku.

Grupa BY MADE to prestiżowe projekty, tysiące metrów zrealizowanych powierzchni i 20 lat doświadczenia w tworzeniu wysokiej klasy budynków. Dzięki bogatemu doświadczeniu grupa dostarcza kompleksowe i strategiczne wsparcie w zakresie projektowania, budowania i zarządzania nieruchomościami. Wysoki standard usług i szerokie kompetencje grupy przekładają się na sukces w realizacji każdej inwestycji. BY MADE każdorazowo zapewnia najwyższy standard wykonania i obsługi gotowych obiektów. Inwestorzy BY MADE zrealizowali m.in. szereg inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu i Oławie o łącznej liczbie 352 lokali (Redycka Wrocław, Tymiankowa Wrocław oraz Iwaszkiewicza Oława). Wśród realizacji hotelowych warto wymienić wysokiej klasy projekt hotelowy Red Baron w Świdnicy.

Więcej publikacji na temat rynku mieszkaniowego tutaj