REDD ANALYTICS | Największy zanotowany w tym roku wzrost

tym roku wzrost

„Niedźwiedzie” górą we wrześniu

Po stabilnej pierwszej połowie września, w ostatnich dwóch tygodniach zatriumfowały »niedźwiedzie«, które przyniosły największy zanotowany w tym roku wzrost powierzchni biurowej dostępnej do komercjalizacji (miesiąc do miesiąca). We wrześniu analitycy REDD wprowadzili nowy wskaźnik – Market Flow Ratio™.

Według danych REDD, w obiektach istniejących i w budowie jest dostępnych 4768 biur o łącznej powierzchni 2.65 mln m2. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, wrzesień przyniósł wzrost o 149 tys. m2.

— W naszych wyliczeniach podajemy budynki, które trafiają do komercjalizacji, czyli szukają nowych najemców. Po tak gwałtownym wzroście postanowiliśmy obserwować również płynność tego rynku w nowym wskaźniku. Pokazał on, że najlepiej radzi sobie Warszawa — zaznacza Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Płynność rynku: Przedstawiamy Market Flow Ratio™ 

Analitycy REDD do swoich obserwacji wprowadzili nowy wskaźnik płynności rynku nieruchomości, który umożliwia ocenę skali transakcji zawartych w danym okresie na tle całego rynku. Market Flow Ratio™ określa jaki procent zasobów dostępnych do wynajmu został skomercjalizowany w danym przedziale czasu.

—  Średni współczynnik dla największych rynków w Polsce za wrzesień wynosi MFR=3.2%, co oznacza, że transakcje zawarte w tym okresie dotyczyły ok. trzech procent całkowitej powierzchni dostępnej do komercjalizacji. Na uwagę zasługuje rekordowa wartość MFR dla Warszawy, gdzie we wrześniu ponad 5% dostępnej powierzchni było »w ruchu«. Takie dane można odczytywać jako oznakę wysokiej płynności tego, największego w Polsce, rynku biurowegomówi Judyta Bartnicka, Data Analyst REDD.

REDD Real Estate Digital Data jest największą bazą danych monitorująca cały rynek biurowy w Polsce. Misją ekspertów REDD jest dostarczanie najbardziej transparentnych i rzetelnych danych. Korzystając z zaawansowanych technologicznie narzędzi REDD udostępnia informacje o warunkach najmu, aktualnej ofercie powierzchni komercyjnych do wynajęcia, wysokości stawek czynszów czy trendów i prognoz dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych. Każda transakcja zaczyna się w REDD.

Więcej publikacji na temat zarządzania nieruchomościami tutaj