Real Estate Talks Warszawa – inspirujące rozmowy

1
224

28 października w The Westin Hotel w Warszawie odbyło się spotkanie Real Estate Talks, którego celem było podsumowanie tegorocznej edycji konkursu Top Woman in Real Estate oraz integracja lokalnego środowiska profesjonalistów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, pracujących w branży nieruchomości, budownictwa i pokrewnych. Zebranych gości powitali pomysłodawczyni i organizatorka – Krystyna Swojak wraz z Wiktorem Doktór – prezesem Pro Progressio, dyrektor hotelu Piotr Lenczewski oraz Jadwiga Wiśniowska – prezes zarządu Mix Biura i partner główny spotkania.

Wiele emocji wzbudziło wystąpienie Hadleya Deana – prezesa zarządu firmy EPP, pełniącej funkcję mecenasa I edycji Programu Mentoringowego Top Woman in Real Estate. Opowiedział on szczerze o tym, jak sam, będąc młodym człowiekiem, nie zdawał sobie sprawy z nierównego traktowania kobiet zostających matkami. Jego własna sytuacja rodzinna uświadomiła mu jednak, jak ważne jest zrozumienie pań, które wracają do pracy z urlopu macierzyńskiego oraz stworzenie im warunków do tego, aby mogły dalej efektywnie działać na rzecz organizacji.

W wykładzie typu TEDx, prowadzonym przez Karola Popę – Gallup Strenghts Coacha, przedstawione zostały mity związane z tym, co powszechnie uznajemy za talenty. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że tylko nieliczni rodzą się z talentami, okazuje się, że mamy je wszyscy. Odkrycie własnych talentów może więc stać się kluczem do sukcesu i spełnienia w życiu zawodowym i osobistym. Na tej idei opiera się działalność Instytutu Gallupa, który od 40 lat bada ludzkie talenty w 34 obszarach, uświadamiając nam, w czym jesteśmy naturalnie najlepsi i jakie cechy w związku z tym powinniśmy rozwijać.

Podczas panelu dyskusyjnego z laureatkami konkursu Top Woman in Real Estate 2019, moderowanego przez Wiktora Doktór z Pro Progressio, panie odpowiadały na pytania, dotyczące wyzwań odnośnie kobiet na rynku pracy, opisywały trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć oraz przedstawiały swoją ścieżkę kariery, która rzadko kiedy była od początku usłana różami. Osobiste historie sprawiły, że słuchacze otrzymali naprawdę mocną dawkę inspiracji i wiedzy.

„Nie da się być perfekcyjną żoną, perfekcyjną matką, perfekcyjną businesswoman, perfekcyjną w każdej dziedzinie. Niezależnie od tego, czy to jest branża nieruchomości czy jakakolwiek inna, musimy zrozumieć, że tkwią w nas różnego rodzaju ograniczenia, które nie pozwalają nam rozwinąć skrzydeł.  One nas najbardziej trzymają, przykuwają do ziemi i nie pozwalają robić tego, co byśmy naprawdę chciały. Jeśli zrzucimy ograniczenia wynikające z tradycji, kultury, wychowania i nie będziemy się im poddawały, to wtedy dużo łatwiej będzie nam pogodzić życie zawodowe z życiem prywatnym.” – radziła Jolanta Nowakowska-Zimoch, Szefowa Działu Nieruchomości w kancelarii Greenberg Traurig, laureatka Top Woman in Real Estate 2019 w kategorii Business Management.

„Absolutnie wszystko, co aktualnie odbieramy jako proste, było kiedyś trudne.”, „Wzajemne wspieranie się jest najważniejsze.”, „Jeśli chce się iść szybko, trzeba iść samemu, ale jeśli chce się zajść daleko, trzeba iść razem.” – to najczęściej przywoływane przez uczestników złote myśli, które padły z ust Agaty Skowrońskiej- Domańskiej, Dyrektor ds. Planowania Strategicznego w Echo Investment, tegorocznej laureatki w kategorii Innovation & Technology.

„Do tej pory chętnie proszę o informację zwrotną i nawet tę trudną przyjmuję jak prezent. Staram się w ten sposób budować wokół siebie kulturę otwartości, dostaję dzięki temu szczere wsparcie i jestem gotowa też takiego udzielić. Zawsze też była mi bliska idea różnorodności i włączania (diversity and inclusion), a w rozwoju kariery na pewno przydawała się umiejętność budowania koalicji, bo razem można więcej.” – komentuje Teresa Godoj, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Skanska SA, laureatka w kategorii Green Building & Sustainability.

„Jak się przewrócisz, to się podniesiesz, ja Ci poprawię koronę i pójdziesz dalej.” – takich słów wsparcia udzieliła jednej z młodszych koleżanek z pracy Sylwia Filewicz, Kierownik Działu Rozwoju i Budownictwa w Capital Park, laureatka w kategorii Project Management. Opowiadaną podczas Real Estate Talks Warszawa historię spuentowała słowami: „Wspierajmy się, my kobiety. Nie oczekujmy tego tylko od mężczyzn.”.

„Niezależnie od branży, podstawowe wyzwanie, jakie widzę, to pokonać stereotyp myślenia kobiet, które same na sobie wywierają presję, żeby być perfekcjonistkami w każdej dziedzinie i sferze życia. Jeśli my sobie nie postawimy granicy, to nie poradzimy sobie. Kobiety mają takie wewnętrzne poczucie, że muszą być perfekcyjne i w domu i w pracy, 24 godziny na dobę radzić sobie z wyzwaniami. A tak naprawdę to wszystko od nas samych zależy.” – przekonywała Anita Pietrykowska, Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Panattoni Europe, laureatka w kategorii Marketing & PR.

„W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom.” – cytując Madeleine Albright podsumowała Jadwiga Kuczewska, Dyrektor HR w EPP, laureatka Online Voting na Top Woman in Real Estate 2019. Odniosła się również do sytuacji kobiet na rynku pracy „Odsetek kobiet aktywnych zawodowo jest coraz lepszy z roku na rok, obecnie wynosi 62%. Niemniej jednak w stosunku do 69% w Europie nadal jest wiele do zrobienia (wg. OECD). Coraz więcej kobiet jest na stanowiskach kierowniczych. Natomiast, jeżeli odnosimy się do wyższych stanowisk menadżerskich, okazuje się, że już tylko 16% stanowią kobiety. Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach wynosi ponad 18% na niekorzyść kobiet.”.

Podczas wydarzenia nie zabrakło też informacji o I edycji Programu Mentoringowego Top Woman in Real Estate dla młodych kobiet z branży nieruchomości, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez rynek. Do grona mentorów dołączyły najznamienitsze postaci branży nieruchomości i budownictwa, a 30-osobowa grupa mentee została wybrana spośród ponad 70 zgłoszeń. „Wszystkie dziewczyny, które biorą w nim udział naprawdę mogą rozwijać się, korzystać zarówno z doświadczenia mentorów, ale również ze szkoleń i spotkań.” – przedstawiła zalety Programu Mentoringowego Jadwiga Kuczewska, będąca też jedną z mentorek.

Partnerzy wydarzenia Real Estate Talks Warszawa 2019:

Wyłączny partner koktajlu:

Real Estate Talks – spotkania inspiracyjno- networkingowe dla branży nieruchomości, budownictwa i pokrewnych, odbywające się na przestrzeni roku w największych miastach w Polsce. Najbliższe planowane jest 27 listopada we Wrocławiu w siedzibie Business Link Green2Day, a w 2020 roku organizatorzy zaproszą uczestników na spotkania do Łodzi, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Warszawy i po raz pierwszy do Katowic. Więcej informacji o wszystkich projektach na stronie oraz w prezentacji filmowej.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.