Jakich mieszkań poszukują najemcy?

56% ankietowanych poszukuje mieszkania dwupokojowego – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast na zlecenie Cushman & Wakefield.

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Cushman & Wakefield wynika, że 18% badanych najmuje mieszkanie lub dom (567 na 3078 ankietowanych). Zdecydowany faworyt dla ponad połowy ankietowanych to mieszkanie dwupokojowe o podwyższonym standardzie z balkonem, tarasem, ogródkiem lub niedaleko terenów zielonych.

Jakich mieszkań poszukują najemcy?

Zdecydowanie dwupokojowych – ponad 56% respondentów obecnie mieszka w mieszkaniach dwupokojowych i zdecydowana większość z nich uważa, że to mieszkanie o optymalnej dla nich wielkości. Dla 36% mieszkanie, które najmują obecnie jest za małe. Czy istnieje możliwość mieszkania w za dużym mieszkaniu? Tak, ale tylko nieliczne odpowiedzi na to wskazywały. Szukając następnego mieszkania respondenci także zamierzają nająć przede wszystkim mieszkania dwupokojowe (42%) i trzypokojowe (38%). Jedynie niewielka część (6%) ankietowanych chciałaby mieszkać w kawalerkach.

Najemcy kawalerek to przede wszystkim osoby do 34 roku życia, podobnie jak mieszkań 3 i 4 pokojowych i większe. Najmowanie wielopokojowych mieszkań wiąże się ze współdzieleniem mieszkania z innymi lokatorami.

PL -05

Kwestionariusz badawczy został przygotowany na podstawie zagadnień dostarczonych przez ekspertów rynku mieszkaniowego Cushman & Wakefield, a badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów on-line (CAWI – Computer-Assisted Web Interview) wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.03-24.03.2021 i 09.04-20.04. Analizą objęto grupę 3078 Polaków powyżej 18 roku życia, z sześciu miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław). Szczegółowe pytania zadano 1031 ankietowanym, którzy wynajmują albo planują wynająć mieszkanie, próba ma strukturę demograficzną zgodną z taką, jaka jest wśród wynajmujących w wielkich miastach.

Zobacz także: Rusza budowa osiedla Le Vert

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake

1 KOMENTARZ

Comments are closed.