Grupa Raben wspiera pierwszą linię frontu walki z COVID19

Grupa raben

6 milionów maseczek, 250 tys. rękawiczek, po 100 tys. kombinezonów, gogli medycznych i przyłbic, a także 51 respiratorów, ponad 12 tys. dań gotowych przetransportowanych charytatywnie dla szpitali i ośrodków pomocy, do tego 300 palet dla Banków Żywności – tak w skrócie można podsumować dotychczasowe wsparcie Grupy Raben w walce z pandemią koronawirusa w Europie.

Grupa Raben od wielu lat podejmuje i promuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W DNA firmy rodzinnej, opartej o system wartości, w naturalny sposób wpisana jest odpowiedzialność społeczna. Firma do koncepcji CSR podchodzi w sposób kompleksowy, integrując działania społecznie odpowiedzialne ze strategią biznesową organizacji. Również teraz, w obliczu epidemii, Grupa Raben nie mogła pozostać bierna wobec potrzeb tych, dla których pomocna dłoń w obecnej sytuacji jest na wagę złota.

W Polsce Grupa Raben we współpracy z Lions Club Poznań Pillory zorganizowała charytatywne transport drogowy sprzętu medycznego zakupionego przez działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundację Lekarze Lekarzom w ramach akcji wsparcia walczących z COVID-19 na pierwszej linii frontu. Sprzęt o łącznej wartości 20 mln złotych przekazanych Lekarze Lekarzom przez Kulczyk Foundation to ponad 57 ton środków ochrony osobistej, które za pośrednictwem Grupy Raben trafiły do Izb Lekarskich, a następnie są dystrybuowane do szpitali, przychodni i gabinetów lekarskich  w całej Polsce. W ramach wspomnianej współpracy firma dostarczyła na pierwszą linię frontu 1 mln maseczek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95 oraz po 100 tys. kombinezonów, przyłbic i gogli. Towar został sprowadzony z Chin do Poznania pod koniec kwietnia br. na pokładzie 4 samolotów LOT Cargo. Firma Raben Logistics Polska, przy współpracy z żołnierzami dokonała przeładunku towaru, który następnie trafił do centrum dystrybucyjnego Grupy w Gądkach pod Poznaniem, skąd został rozdystrybuowany  do Izb Lekarskich na terenie całego kraju.

Jesteśmy pełni uznania dla profesjonalizmu Raben Logistics, dzięki zaangażowaniu spółki środki ochrony osobistej trafiły do izb lekarskich w całej Polsce natychmiast po ich odebraniu z lotniska Ławica – co miało kluczowe znaczenie dla całej organizowanej akcji pomocy humanitarnej.” – powiedział Jacek Masiota Prezydent Lions Club Poznań Pillory.

Grupa Raben angażuje się również i wspiera akcje charytatywne zainicjowane przez swoich klientów oraz środki masowego przekazu. Przykładem może być tutaj spółka Fresh Logistics Polska, zajmująca się transportem i magazynowaniem świeżej żywności, która to dostarczyła bezpłatnie do szpitali w Tczewie i Kociewiu oraz różnych ośrodków pomocy społecznej ponad 12 tys. gotowych dań mięsnych i rybnych przekazanych przez swojego klienta – Grupę Graal. Z kolei spółka Raben Transport, wspólnie z klientem Action przetransportowała 250 tys. rękawic i 2,5 tys. okularów ochronnych do 5 szpitali w Polsce. Warto również wspomnieć o litewskiej spółce Grupy Raben – Raben Lietuva, która zaangażowała się w projekt  „Laikykitės, medikai” (Lekarze, trzymajcie się!) realizowany przez Laisvės TV – niezależną telewizję internetową. Celem inicjatywy było zapewnienie sprzętu ochronnego dla lekarzy i pracowników medycznych. Firma odebrała od dostawców środki ochrony indywidualnej oraz płyny dezynfekujące, które bezpłatnie dostarczyła do ponad 50 placówek na terenie Litwy.

„Obecna sytuacja na rynku jest bez wątpienia trudna, ale nie powinna oznaczać braku aktywności. Wręcz przeciwnie musimy działać, aby skutki obecnego stanu rzeczy były jak najmniej dotkliwe. Szczególnie teraz partnerstwo i współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami biorącymi udział w łańcuchu dostaw jest niezmiernie istotna. Cieszymy się, że wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi możemy wspierać osoby i instytucje, bez których skuteczna walka z pandemią nie byłaby możliwa.” – komentuje Klaudyna Polanowska-Skrzypek, rzecznik prasowy Grupy Raben.

Mówiąc o walce z groźnym, niewidzialnym wrogiem, nie można zapomnieć o kraju, takim jak Włochy, w którym sytuacja jest nadal dramatyczna. Należąca do Grupy włoska spółka Raben Sittam, znajdująca się w europejskim epicentrum pandemii, nie zrezygnowała ze swojej odpowiedzialnej postawy i aktywnie uczestniczy we wspieraniu włoskich placówek medycznych. 2 kwietnia na włoskim lotnisku Fiumicino wylądował samolot czarterowy, na pokładzie którego przetransportowano z Chin 51 respiratorów oraz 1,4 mln maseczek ochronnych. Z kolei 20 kwietnia na lotnisko Napoli Capodichino dotarł kolejny czarter humanitarny z Dubaju, transportujący 2 miliony maseczek, 2,5 tyś gogli medycznych oraz 2 tyś kombinezonów ochronnych. Wspomniany sprzęt zostały rozdystrybuowany na terenie kraju dzięki zaangażowaniu Raben Sittam, trafiając nie tylko do szpitali, ale również do takich instytucji jak włoski Czerwony Krzyż, Poczta Włoska czy do służb mundurowych.

Grupa Raben od lat współpracuje z Bankami Żywności, pomagając im w ratowaniu żywności przed zmarnowaniem. Banki Żywności bezpłatnie pozyskują żywność od producentów i sieci handlowych, a następnie przekazują ją osobom najbardziej potrzebującym. Potrzebują jednak środków na transport i magazynowanie darowizn żywnościowych. Często są to produkty z krótkim terminem ważności, dlatego tak ważny jest czas dostawy, który umożliwia przekazanie żywności jak najszybciej do rąk osób najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu logistycznemu Raben, Banki Żywności mogą jeszcze skuteczniej pozyskiwać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność.

Działania wspierające Banki Żywności są szczególnie istotne właśnie teraz, kiedy w obliczu olbrzymiego kryzysu gospodarczego coraz więcej osób będzie korzystało z pomocy takich instytucji. Walka z marnowaniem żywności i nieodpowiedzialną konsumpcją była wyzwaniem dla wielu krajów jeszcze przed pojawieniem się epidemii. Natomiast obecnie ze względu na zagrożenie epidemią głodu, jest jednym z priorytetów. Tylko w kwietniu bieżącego roku Raben Logistics Czech uratowało ponad 100 palet żywności przed zmarnowaniem, które trafiły do Banków Żywności w całej Republice Czeskiej. Z kolei Fresh Logistics Polska przewiozła w marcu i kwietniu ponad 50 ton świeżej żywności do banków na terenie Polski” – wyjaśnia Jakub Krzewina, Menedżer ds. CSR, Grupa Raben.

Warto nadmienić, że spółka Raben Logistics Polska również realizuje transporty na zlecenie Banków Żywności dostarczając produkty żywnościowe do osób przebywających na kwarantannie. Tylko w kwietniu do 14 Banków Żywności w Polsce trafi prawie 70 ton żywności.

Grupa Raben, w ramach swoich działań społecznie odpowiedzialnych od lat prowadzi kampanię Transport jest Potrzebny. Analizując powyższe działania firmy nasuwa się konkluzja, że w tak trudnych czasach jak pandemia koronawirusa wspomniana kampania jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. Transport był, jest i zawsze będzie potrzebny.

Grupa Raben

Grupa Raben jest operatorem logistycznym, który oferuje swoje usługi dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, w ramach outsourcingu kompleksowych usług logistycznych. Niemal 90 lat doświadczeń i uznanie zdobyte na rynku w czasie tego okresu pozwalają nam na budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z naszymi klientami, zgodnie z naszym motto: „your partner in logistics.” Grupa Raben oferuje kompleksowe usługi logistyczne – logistykę kontraktową, sieć drogową (krajową, międzynarodową oraz wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz lotniczy. Grupa posiada własne oddziały w 13 krajach Europy, zatrudnia ponad 10 000 pracowników oraz dysponuje około 1 200 000 m2 powierzchni magazynowych. Prowadzi swoje działania w sposób społecznie odpowiedzialny, skupiając się na: edukacji, bezpieczeństwie i ekologii. Więcej informacji dostępne pod adresem: www.raben-group.com.

Więcej publikacji na temat logistyki i magazynów tutaj