Galeria Mokotów zaprasza na wystawę „Zwykli?” przedstawiającą portrety pracowników szpitala MSWiA wykonane podczas pracy w czasie pandemii

Zwykli?

Od 24 sierpnia Galeria Mokotów prezentuje wystawę 60 portretów pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, kryjących wzruszające historie walki o życie i zdrowie pacjentów chorych na COVID-19. Autorka zdjęć i inicjatorka akcji charytatywnej „Zwykli?”, Monika Szałek, uchwyciła emocje lekarzy, pielęgniarek, ratowników, serwisu sprzątającego i wszystkich pracujących w placówce. Wystawa nieprzypadkowo znalazła się w przestrzeni Galerii Mokotów, która podczas tego bezprecedensowego czasu wsparła szpital, swojego dzielnicowego sąsiada, przekazując medykom charytatywnie odzież ochronną i sprzęt niezbędny do bezpiecznej pracy. Teraz, organizując wystawę, chce pokazać ogromną wagę poświęcenia służb medycznych i powiedzieć po prostu „Dziękujemy!”.

Cykl zdjęć z czasu walki z COVID-19 to inicjatywa artystyczna fotografki gwiazd Moniki Szałek. Portrecistka za cel postawiła sobie uhonorowanie ludzi z powołaniem, którzy w walce z pandemią koronawirusa często narażali swoje zdrowie i rezygnowali z życia prywatnego. Tytuł serii portretów odwołuje się do tego, jak sami bohaterowie zdjęć oceniają swoją postawę:

Podczas sesji dużo rozmawialiśmy – mówi fotografka. Atmosfera była przyjazna. Urzekło mnie, że pracownicy szpitala nie narzekali na obecną sytuację, na ciężką pracę. W rozmowach wykazywali empatię, mówili że martwią się o swoich stałych pacjentów, którzy muszą leczyć się gdzie indziej. Jedna pani doktor zwierzyła mi się, że bardzo szkoda jej pacjentów na oddziałach, bo muszą chorować w samotności.  Lekarze mogą być z nimi tylko przez chwilę, by nie nastąpiła transmisja wirusa. Przynoszą im wtedy książki, gazety, potrzymają za rękę ale widzą tę ich samotność i czują ich emocje. Jak podkreśliła: lekarz to 80 procent serca i 20 procent wiedzy. Nie odwrotnie. Personel szpitala wielokrotnie powtarzał, że to ich praca, że robią to, co do nich należy, zwykłe czynności, nic nadzwyczajnego. Zwykłe? Czy to takie zwykłe, czuwać godzinami przy pacjencie podpiętym do respiratora, z ciężką niewydolnością oddechową? W szczelnym kombinezonie, masce, przyłbicy, czterech parach rękawiczek  i całym tym „antykowidowym” zabezpieczeniu. To jest zwykłe? Moim zdaniem nie – mówi Monika Szałek, autorka projektu „Zwykli?”

Dla Szpitala MSWiA to także była wyjątkowa akcja, jak zapewnia rzecznik Iwona Sołtys – Propozycja Moniki Szałek była dla nas niezwykłym, pozytywnym zaskoczeniem. Personel tygodniami żył w przewlekłym stresie. Przygotowania, proces przekształcenia w placówkę jednoimienną, przyjęcia pierwszych pacjentów, ale i skupienie mediów na ukazywaniu negatywnych aspektów sytuacji. To wszystko wywoływało ogromną presję. I nagle, niespodziewanie padła propozycja uchwycenia naszych emocji. Dzięki tej akcji bohaterowie walki z COVID-19 opowiedzieli własną historię. A to najważniejsze. Oddać głos pierwszej „linii frontu”. Bez retuszu ale z przesłaniem.
Galeria Mokotów od lat wdraża w swoje działania koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas pandemii również postanowiła wyjść z inicjatywą, wspierając szpital CSK MSWiA, który znalazł się wśród dziewiętnastu placówek, przekształconych w szpitale zakaźne przeznaczone do walki z koronawirusem, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. To strategiczne punkty na mapie Polski, które znajdują się na pierwszej linii frontu.
Zwykli?
Zwykli?
Zwykli?

W czasie epidemii naturalnym odruchem dla nas, pracowników Galerii Mokotów, była chęć przyłączenia się do walki. W naszą politykę wpisane są m.in. działania pomocowe dla lokalnych społeczności, dlatego wybór był   prosty – wsparliśmy naszego sąsiada, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, sprzętem medycznym i ochronnym. Teraz, gdy walka nadal trwa, chcemy podkreślić jak ważni są medycy i pracownicy tej placówki. Prezentowana wystawa to podziękowanie dla ich poświęcenia i bohaterskiej postawy. Wszyscy Klienci Galerii Mokotów mogą od 24 sierpnia zobaczyć z bliska twarze osób, bez których zażegnanie kryzysu byłoby niemożliwe. – Anthony Vesin, Dyrektor Galerii Mokotów

Wystawę „Zwykli?” można oglądać bezpłatnie w Galerii Mokotów do 13 września.

Galeria Mokotów to nowoczesne centrum handlowe położone w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy. Galeria, należąca do Unibail-Rodamco-Westfield, w maju 2012 r., na podstawie audytu międzynarodowej firmy SGS, zdobyła odznaczenie czterech gwiazdek. To dowód dbałości o nienaganną jakość na każdym etapie relacji pomiędzy centrum i Klientem. Na powierzchni trzech pięter w galerii handlowej mieści się około 260 sklepów i punktów handlowych, fitness klub, kino, pełen wybór restauracji i kawiarni, usługi oraz parking na 2300 samochodów. Dzięki lokalizacji i wysokiej jakości oferowanych usług Galeria Mokotów jest uważana za jedno z najbardziej prestiżowych i odnoszących największe sukcesy rynkowe centrów handlowych w Polsce.

Więcej publikacji na temat centrów handlowych tutaj