DACHSER i Fraunhofer IML kontynuują współpracę badawczą

Fraunhofer IML

Instytut Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera oraz DACHSER przedłużają współpracę w ramach DACHSER Enterprise Lab o kolejne trzy lata. Ich kooperacja dalej będzie koncentrowała się na projektach badawczo-rozwojowych z praktycznymi korzyściami dla sieci DACHSER. Obejmą one następujące obszary: technologie cyfrowe – jak nauka o danych i sztuczna inteligencja (AI) – systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS), 5G, Internet rzeczy (IoT), pojazdy autonomiczne oraz dostosowujące systemy magazynowe.

– Pierwszym krokiem współpracy badawczej w ramach DACHSER Enterprise Lab jest dokładne zrozumienie nowych technologii i ich potencjału dla logistyki. Następnie, bazując na tym, rozwijamy prototypy i koncepcje, które dodają namacalną korzyść dla firmy oraz naszych klientów – przekształcając je w innowacje – wyjaśnia Stefan Hohm, Corporate Director Corporate Solutions, Research & Development w DACHSER, który od 1 stycznia 2021 r. stanie na czele nowo utworzonej jednostki – IT & Development executive unit. – Nasza dotychczasowa wspólna praca pokazała, że jesteśmy w stanie na podstawie wyników badań z DACHSER Enterprise Lab tworzyć zupełnie nowe procesy i usługi dla całej logistycznej sieci – dodaje Hohm

“- Cieszymy się, że DACHSER kontynuuje współpracę z Fraunhofer IML. Nasze dotychczasowe wyniki oraz kontrakt na kolejne 3 lata pokazują, jak ważne są te badania dla logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw ”

Prof. Michael ten Hompel, Managing Director of Fraunhofer IML.

 – Jesteśmy szczególnie dumni, że zespoły laboratoryjnie kontynuowały efektywną pracę mimo restrykcji wynikających z pandemii koronawirusa. Oczywiście takie wsparcie techniczne jak wideokonferencje oraz inne narzędzia do współpracy były bardzo pomocne, jednak to przede wszystkim wyjątkowe zaangażowanie i motywacja wszystkich pracujących w DACHSER Enterprise Lab są kluczem do udanych badań w tych trudnych czasach – podsumowuje Hompel.

Specjaliści logistyczni i naukowcy

W DACHSER Enterprise Lab eksperci logistyczni z firmy oraz naukowcy z Fraunhofer IML pracują w mieszanych zespołach laboratoryjnych nad różnymi zadaniami badawczo-rozwojowymi. Partnerstwo pomiędzy operatorem logistycznym a instytutem badawczym rozpoczęło się w październiku 2017 roku i właśnie zostało przedłużone do października 2023 roku.