Czy rynek najmu potrzebuje nowych technologii?

Wynajęcie mieszkania w czasach, gdy zachowujemy ostrożność w kontaktach społecznych może być dużym wyzwaniem. Z pomocą jednak przychodzą nowoczesne technologie, które pozwalają na szybką i bezpieczną weryfikację potencjalnego najemcy. Ma to niebagatelne znaczenie, szczególnie, gdy mówimy o tysiącach mieszkań do wynajęcia, które w tej chwili powstają w Polsce. 

Zgodnie z zapowiedziami inwestorów oraz deweloperów do 2025 roku sektor najmu instytucjonalnego będzie obejmować ponad 66 tysięcy mieszkań*. Długoterminowy i bezpieczny najem od firm, który jest niezwykle popularny w krajach Europy Zachodniej, wchodzi w fazę dynamicznego rozwoju, również w naszym kraju. Celem inwestorów jest stworzenie realnej alternatywy dla zakupu nieruchomości, który dla dużej części Polaków wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem, jakim jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Technologie wspierają najem

Z perspektywy klienta, najem mieszkania od firmy gwarantuje mu określony standard lokalu, bardzo dobrą lokalizację, gwarancję wysokości czynszu w trakcie trwania umowy i wsparcie w postaci dedykowanego opiekuna. Ale to nie wszystko, Vantage Development, do której należy marka Vantage Rent postawiła na digitalizację całego procesu obsługi klienta. System CRM, zbudowany na platformie Salesforce, od wielu lat wykorzystywany przez spółkę przy sprzedaży mieszkań, będzie również stanowić podstawę komunikacji z przyszłymi najemcami.

W planach spółki jest stworzenie portfela ok. 11 tysięcy mieszkań na wynajem do 2025 roku. Przy takiej skali działalności oraz kilkunastu lokalizacjach, wykorzystanie technologii w procesie obsługi klientów było dla nas oczywiste. Uczymy się, pracujemy i spędzamy czas wolny online, nie inaczej powinien wyglądać proces najmu mieszkania  – mówi Katarzyna Szydłowska-Biskup, rzecznik prasowy Vantage Development.

Bezpieczeństwo dla obu stron

Przed podpisaniem umowy najmu, klient przechodzi proces weryfikacji, realizowany przez firmę simpl.rent. To platforma online, która sprawdza tożsamość, ale także historię i wiarygodność finansową przyszłego najemcy. Cały proces odbywa się online, co szczególnie w dobie pandemii oraz cyklicznie powtarzających się lockdown’ów jest wygodnym rozwiązaniem. Simpl.rent gwarantuje bezpieczeństwo danych klientów, których, co warto podkreślić, nie udostępnia stronie wynajmującej. Efektem weryfikacji finansowej jest Certyfikat Najemcy z informacją o pozytywnym lub negatywnym wyniku w każdym z trzech obszarów. Platforma dodatkowo zintegrowana jest z systemem CRM, aby maksymalnie usprawnić proces zawarcia umowy najmu.

Weryfikacja za pomocą simpl.rent odbywa się w pełni online. Sprawdzamy czy osoba zainteresowana mieszkaniem jest tym, za kogo się podaje – to warunek dalszej weryfikacji. Następnie sprawdzamy historię spłacania zobowiązań finansowych na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej oraz największych biur informacji gospodarczych. Na końcu potwierdzamy czy kandydat zarabia przynajmniej dwukrotność czynszu. Wszystkie trzy etapy odbywają się sposobem wybranym przez weryfikowanego, tak żeby zapewnić komfort całego procesu. Może on trwać nawet 2 minuty, a efektem końcowym jest Certyfikat Najemcy, dzięki któremu wynajmujący może podjąć decyzję o podpisaniu umowy najmu – mówi Piotr Pajda, prezes simpl.rent.

W kontakcie

Po podpisaniu umowy najmu, klient otrzymuje dane do konta EBOK, za pomocą którego będzie mógł kontrolować zużycie mediów, opłacać faktury czy kontaktować się ze swoim dedykowanym opiekunem. Znajdzie tam również obszerną bazę wiedzy na temat korzystania z mieszkania, części wspólnych, czy informacje o sprzęcie AGD, który znajduje się w lokalu.

Wraz z rozwojem działalności Vantage Rent, w kolejnych miastach powstaną również stacjonarne biura obsługi najemców, które pozwolą na bezpośrednie spotkania z opiekunami. Zabieganym, spółka zaproponuje aplikację mobilną EBOK, w której będą mogli szybko i wygodnie zarządzać sprawami, związanymi z wynajmowanym mieszkaniem.

*Dane: Fundacja Rynku Najmu, https://ryneknajmu.org/

Zobacz także: M&A na polskim rynku mieszkaniowym

***

Vantage Development opiera swój sukces i pozycję lidera rynku nieruchomości na zadowoleniu tysięcy klientów. Od ponad 13 lat rozwija swoją działalność w oparciu o inwestycje we Wrocławiu, Warszawie, a wkrótce również w Poznaniu i Łodzi. Spółka to deweloper, któremu można zaufać. Potwierdza to nie tylko członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich, ale również wieloletnie doświadczenie w realizacji skomplikowanych, wieloetapowych projektów mieszkaniowych takich jak np. Promenady Wrocławskie czy Port Popowice.

Od połowy 2021 roku spółka oferuje nie tylko mieszkania na sprzedaż, ale także lokale na wynajem pod marką Vantage Rent. Dołączając do wąskiej grupy pionierów rynku najmu instytucjonalnego buduje i rozwija ten sektor nieruchomości, w oparciu o przejrzyste zasady oraz profesjonalizm swojego zespołu – zgodnie z hasłem „Vantage Rent wynajmuje fair!”.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.