Czy Costa del Sol nadal świeci najjaśniej na hiszpańskim rynku nieruchomości? Jaki jest udział w nim Polaków?

Costa del Sol

Odkąd w latach 60. ubiegłego wieku Costa del Sol stało się jedną z najlepszych destynacji wakacyjnych na świecie, jest jednocześnie ulubionym miejscem zagranicznych inwestorów. Niezależnie od tego, czy kupują drugi dom, apartament pod wynajem wakacyjny, czy też dodają nieruchomości na Costa del Sol do swojego portfela inwestycyjnego, obcokrajowcy stanowią obecnie prawie połowę rynku w tym regionie.

Sytuacja na Rynku Nieruchomości na Costa del Sol: Analiza i Perspektywy

Costa del Sol, słoneczne wybrzeże Hiszpanii, od dawna przyciąga inwestorów z całego świata. Jednak, jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku nieruchomości w tym regionie? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają zarówno eksperci branżowi, jak i dane statystyczne.

Wzrost Popularności Costa del Sol wśród Polaków

„Costa del Sol to miejsce, które zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Klimat, dostęp do pięknych plaż, bezkonkurencyjna oferta pól golfowych, kultura, gastronomia oraz doskonała infrastruktura sprawiają, że przyciąga ono zarówno turystów, jak i inwestorów. W ciągu ostatnich lat obserwuje się stały wzrost zainteresowania nieruchomościami na tym wybrzeżu, a wg. raportów firmy doradczej Knight Frank Hiszpania jest w piątce najlepszych krajów do inwestowania na świecie.” – opisuje Katarzyna Podyma, wyłączny przedstawiciel Lovely Planet Properties na Polskę.

Narodowość zagranicznych nabywców na Costa del Sol

Obszar ten tradycyjnie przyciąga prawdziwy tygiel narodowości, a niektóre z ostatnich badań przeprowadzonych przez Idealista (największy internetowy portal nieruchomości w Hiszpanii) pokazują, że największe zainteresowanie zakupem nieruchomości na Costa del Sol pochodzi od przedstawicieli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Belgii. Coraz liczniejszą grupą wśród kupujących stają się też Polacy, w szczególności od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Warto zwrócić uwagę, że na rynku pierwotnym na Costa del Sol Polacy zajmują 3. miejsce na liście nabywców (Nº1: Belgia 24,5% – Nº2: Holandia 21,90% – Nº3: Polska 21,30%) – źródło Registradores 2022.

Statystyki i Wzrost Cen

Według raportu opublikowanego przez hiszpański Narodowy Instytut Statystyki (INE), w 2022 roku ceny nieruchomości na Costa del Sol wzrosły o średnio 8,5%. To wyraźny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Pierwsza połowa 2023 wykazała niesłabnący trend wzrostowy.

Ceny nowych inwestycji deweloperskich na Costa del Sol zaczynają się od:

  • 195.000 EUR za mieszkanie 2-pokojowe (z 1 sypialnią)
  • 215.000 EUR za mieszkanie 3-pokojowe (z 2 sypialniami)
  • 230.000 EUR za mieszkanie 4-pokojowe (z 3 sypialniami)
  • 310.000 EUR za penthouse (mieszkanie na najwyższym piętrze, zwykle z bardzo dużym tarasem i doskonałym widokiem)

Powyższe ceny dotyczą mieszkań off-plan, których budowa ma się wkrótce rozpocząć, a których wartość może wzrosnąć nawet o ponad 50% przed ukończeniem inwestycji.

Ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym Costa del Sol uzależnione są od wielu czynników, wśród których pierwsze skrzypce odgrywa oczywiście lokalizacja. Pod uwagę brane są takie czynniki jak jakość wykonania, bliskość plaży, oferty gastronomicznej, sklepów, usług i transportu miejskiego, jak też odległość od lotniska czy widok z okna, a co za tym idzie komfort życia i potencjał wynajmu. Najmniejsze i najtańsze oferty z rynku wtórnego zaczynają się od 105.000 EUR za studio lub małe mieszkanie z 1 sypialnią, do nawet 50 mln EUR za rezydencje w prestiżowych dzielnicach.

Rynek Pierwotny a Rynek Wtórny

Inwestorzy muszą także zastanowić się nad wyborem między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Rynek pierwotny przyciąga tych, którzy chcą nowych nieruchomości z nowoczesnym designem i możliwościami uzyskania dużego wzrostu z inwestycji w średniej perspektywie czasowej. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku odsetek transakcji na rynku pierwotnym wzrósł o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tu trzeba się jednak liczyć z około dwuletnim okresem oczekiwania na oddanie inwestycji do użytku.

Rynek wtórny natomiast pozwala natychmiast wdrożyć w życie swoje plany, czy to te związane z przeprowadzką do Hiszpanii, czy czerpaniem korzyści z wynajmu. Dodatkową zaletą nieruchomości z rynku wtórnego będzie też możliwość zamieszkania w miejscu z historią i charakterem, np. w typowo andaluzyjskim pueblos blancos, takim jak Casares, Benalmadena Pueblo czy Mijas Pueblo, gdzie nie ma możliwości wybudowania nowej inwestycji.

Dostępność Działek i Wzrosty Cen Podczas Budowy

Coraz większym problemem staje się dostępność działek pod nowe inwestycje deweloperskie. Według danych lokalnych władz, obszar dostępny do zagospodarowania jest bardzo ograniczony, szczególnie jeśli chodzi o tereny usytuowane blisko plaży. Prowadzi to oczywiście do wzrostu cen nieruchomości i małej elastyczności deweloperów w negocjacjach.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, że ceny nieruchomości w nowych projektach są podnoszone nawet do 6 razy w trakcie budowy. W praktyce oznacza to wzrost cen o około 23-28% od momentu uruchomienia inwestycji do czasu sprzedaży ostatnich mieszkań lub zakończenia inwestycji (okres 24 do 30 miesięcy). Dlatego warto uważnie śledzić rynek, by o ile to możliwe, kupować zaraz po ogłoszeniu inwestycji na sprzedaż, kiedy wybór mieszkań jest największy, a ceny najniższe.

Bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomości deweloperskie

Ustawa deweloperska w Hiszpanii nakłada na deweloperów obowiązek zabezpieczenia każdej wpłaconej przez kupującego kwoty na specjalne konto powiernicze prowadzone przez podmiot finansowy z tzw. „aval bancario” (gwarancją bankową). „Aval bancario” to certyfikat, który stanowi gwarancję dla kupującego, że w przypadku, gdy z jakiegokolwiek powodu planowana inwestycja nie zostanie zrealizowana, jego pieniądze zostaną mu zwrócone. Jest to rodzaj ochrony finansowej, która ma na celu zapewnić bezpieczeństwo transakcji zakupu nieruchomości, chroniąc interesy kupującego przed możliwymi ryzykami związanymi z niespełnieniem umowy przez dewelopera.

Koszty zakupu nieruchomości na Costa del Sol

Aby prawidłowo obliczyć dostępny budżet na zakup mieszkania czy domu w Hiszpanii, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wartość samej nieruchomości, ale też koszty związane z zakupem. Ich wysokość zależy od regionu.

Na rynku wtórnym Costa del Sol  do ceny podanej przez właściciela musimy dodać ok. 10%, z czego 7% stanowi podatek od zakupu (obniżony na stałe przez władze Andaluzji do 7% bez względu na kwotę zakupu). Na rynku pierwotnym, podane ceny zawsze mają wartość netto i należy do nich doliczyć ok. 15%, z czego 10% będzie stanowić podatek VAT.

Wpływ Pandemii i wojny w Ukrainie na Rynek Nieruchomości

„Pandemia COVID-19 miała istotny wpływ na rynek nieruchomości na Costa del Sol. Okres lockdownu spowodował krótkotrwałe spadki cen, ale już w drugiej połowie 2020 roku odnotowaliśmy dynamiczny wzrost popytu, który trwa nieprzerwanie do dziś. Wykonywanie  pracy zdalnie stało się rzeczywistością dla wielu osób, co tylko zwiększyło atrakcyjność Hiszpanii jako miejsca do życia.” – przedstawia Frederic Fouriester, właściciel i dyrektor zarządzający Lovely Planet Properties.

„Z kolei wojna w Ukrainie znacząco przyspieszyła decyzje Polaków o zakupie drugiego domu w bezpieczniejszej części Europy. Spora część osób chciała się zabezpieczyć na wypadek rozszerzenia się konfliktu zbrojnego na teren Polski. Mówili wprost: Chcę mieć, gdzie wysłać rodzinę w razie, gdyby coś się działo. Jednocześnie, słabnący kurs złotego w stosunku do euro sprawił, że inwestorzy, obawiając się utraty wartości swojego kapitału, coraz częściej decydowali się na inwestycje w nieruchomości w Hiszpanii.” – opowiada Katarzyna Podyma, wyłączny przedstawiciel Lovely Planet Properties na Polskę.

Perspektywy na Przyszłość

„Patrząc w przyszłość, widzę dalszy potencjał wzrostu rynku nieruchomości na Costa del Sol. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w nieruchomość to zazwyczaj decyzja długoterminowa. Trend wzrostu cen może przynieść atrakcyjne zyski, ale również wymaga odpowiedniej wiedzy i planowania. Dlatego zawsze zachęcam inwestorów do konsultacji z ekspertami, którzy pomogą im dokonać trafnych wyborów.” dodaje Frederic Fouriester, właściciel i dyrektor zarządzający Lovely Planet Properties.

Podsumowując, Costa del Sol od dawna było, jest i zawsze pozostanie atrakcyjnym miejscem do inwestowania w nieruchomości. Wzrost popytu w regionie, choć związany z wyższymi cenami, generuje perspektywy na długoterminowe zyski. Jednak inwestorzy powinni być świadomi różnic między rynkiem pierwotnym a wtórnym oraz ryzyka związanego z dostępnością działek i wzrostami cen w trakcie budowy. Dla wielu, współpraca z doświadczonymi ekspertami od nieruchomości staje się kluczowa w podejmowaniu trafnych decyzji inwestycyjnych.

Lovely Planet Properties – agencja nieruchomości premium, działająca na Costa del Sol od ponad 25 lat (założona w 1998 roku), zapewniająca zespół profesjonalistów i ekspertów rynku, którzy mówią po polsku, angielsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku, holendersku, arabsku…. Agencja ma na swoim koncie tysiące transakcji i tysiące zadowolonych klientów z całego świata. Zapewnia niezależne doradztwo zarówno w zakresie nowych projektów deweloperskich, jak i nieruchomości na sprzedaż z rynku wtórnego: mieszkań z widokiem na morze, luksusowych willi i posiadłości wiejskich. Dewiza Lovely Planet properties brzmi: Mamy nieruchomość, której szukasz lub… ją dla Ciebie znajdziemy.

Zobacz także: Resi Capital rośnie w regionach – na 2024 r. planuje wprowadzenie do sprzedaży 2,3 tys. mieszkań