KAJIMA PROPERTIES I SAVILLS INVESTMENT MANAGEMENT PARTNERAMI STRATEGICZNYMI. TO SKUTEK ZAWARCIA UMOWY DOTYCZĄCEJ PARKU LOGISTYCZNEGO W ŁODZI

Kajima Properties Europe, wiodący inwestor na rynku nieruchomości, deweloper i zarządca aktywów wraz z międzynarodowym menedżerem inwestycyjnym, firmą Savills Investment Management, zawarły strategiczne partnerstwo, finalizując transakcję przejęcia udziałów Panattoni Europe w parku logistycznym Łódź City VI o powierzchni 144 880 m2.

Partnerstwo pomiędzy spółkami Kajima Properties i Savills Investment Management (Savills IM) będzie ukierunkowane na promocję europejskiego sektora logistycznego wśród inwestorów z Azji. Transakcja ta jest również wyrazem ponownego zaangażowania się spółki Kajima w rozwój zarządzanych przez nią aktywów logistycznych w tym regionie.

Dynamiczny rozwój sektora e-commerce, na który wpłynęła m. in. pandemia COVID-19 , napędza zapotrzebowanie na centra logistyczne i dystrybucyjne w Europie. Szczególnie widać to na przykładzie Polski, w której tylko w pierwszym kwartale 2020 r. wartość nabytych aktywów magazynowych wyniosła 1,46 mld euro. To wynik zbliżony do sumy aktywów przejętych w całym 2019 r. Ich łączna wartość równa była wówczas 1,48 mld euro. Według JLL, w minionym roku azjatycki kapitał stanowił około jednej trzeciej wolumenu transakcji na tym rynku.

Umowa zawarta pomiędzy Kajima i Savills IM stanowi kontynuację działalności deweloperskiej i inwestycyjnej tej pierwszej spółki w sektorze logistycznym w Europie. W styczniu 2020 r. Kajima sprzedała dwa obiekty przemysłowe w Komornikach k. Poznania oferujące 87 000 m2 powierzchni logistycznej. Nieruchomości stanowiły wówczas część portfela (obejmującego inwestycje o powierzchni 280 000 m2) nabytego przez klientów Savills IM. Poza granicami Polski, Kajima w maju tego roku ogłosiła zakup pierwszego parku magazynowego i logistycznego w Hiszpanii, a ostatnio nabyła także obiekt logistyczny w Rotterdamie.

„Kajima od ponad 4 lat aktywnie inwestuje w rozwój logistyki w Europie. Obecnie dążymy do tego, aby działalność w tym sektorze stała się jednym ze stałych elementów naszej długoterminowej strategii. Chcielibyśmy uzupełnić nasz portfel zróżnicowanymi aktywami logistycznymi, pozyskanymi w ramach partnerstwa z azjatyckimi inwestorami, którzy ze względu na stabilny zysk, coraz częściej poszukują możliwości inwestycyjnych w Europie. Zidentyfikowaliśmy już szereg obiektów, poprzez które moglibyśmy wzmacniać obecność Kajima w tym segmencie nieruchomości ” – mówi John Harcourt, Dyrektor Zarządzający, Kajima Properties Europe.

Jon Crossfield, Dyrektor ds. Partnerstw Strategicznych, Savills Investment Management, dodaje:  „Cieszymy się z nawiązania współpracy ze spółką Kajima w Europie. Mamy nadzieję, że na skutek tej transakcji oraz idącym w ślad za nią partnerstwie, wartości zarządzanych przez nas aktywów będą coraz wyższe. Savills IM w sektorze logistycznym działa w Europie już od kilku lat. Aktualnie zarządzamy aktywami wartymi ponad 4 mld euro. Jestem przekonany, że połączenie naszego doświadczenia na tym rynku z możliwościami Kajimy w zakresie tworzenia wysokiej jakości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej, stworzy naprawdę niezwykłe szanse dla naszych klientów.”

Podczas transakcji, doradcą spółki Kajima był Dentons. Savills IM wspierały natomiast firmy DLA Piper oraz Savills, a Panattoni – Greenberg Traurig.

O Savills Investment Management:

  • Savills Investment Management jest międzynarodowym menedżerem inwestycyjnym w sektorze nieruchomości, posiadającym biura w Amsterdamie, Kopenhadze, Frankfurcie, Hamburgu, Jersey, Katowicach, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Sztokholmie, Warszawie, Singapurze, Tokio i Sydney.
  • W skali globalnej Savills Investment Management zarządza nieruchomościami o wartości około 20,75 mld EUR (stan na 31 grudnia 2019 roku).
  • Savills Investment Management oferuje kompleksowe usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami
    i funduszami w formie mandatów inwestycyjnych oraz w produktów funduszowych dla szerokiego spektrum inwestorów, w tym firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych, fundacji i family offices. Strategie inwestycyjne obejmują przekrój od strategii typu core po strategię oportunistyczną.
  • Savills Investment Management jest częścią Savills Group, której spółką dominująca jest notowana na londyńskiej giełdzie Savills plc.
  • W Polsce Savills Investment Management zarządza obecnie aktywami w trzech sektorach rynku nieruchomości komercyjnych: biurowym, powierzchni logistycznych i handlowym. Ich łączna wartość wynosi około 1.4 mld EUR. Wśród nich znajdują się m.in. kompleks biurowy Gdański Business Center w Warszawie, Centrum Dystrybucyjne Amazon w Gliwicach, Centrum Dystrybucyjne H&M w Bolesławcu czy Galeria Katowicka.

O Kajima Properties Europe:

Kajima Properties jest inwestorem i deweloperem nieruchomości działającym w całej Europie. Spółka zajmuje się działalnością biurową, logistyczną, mieszkaniową i rewitalizacyjną.

Kajima Properties poszukuje możliwości inwestycyjnych w zakresie poszczególnych projektów, korzystając ze znacznych zasobów spółki dominującej (Kajima Corporation) oraz, w razie potrzeby, współpracując z obecnymi i nowymi partnerami w celu rozwijania, inwestowania i zwiększania kapitału własnego w  zróżnicowanym zakresie aktywów.

Pozycję spółki wzmacniają długofalowe relacje z bankami, dzięki którym może ona w razie konieczności korzystać z odpowiedniego poziomu zwrotu z kapitału, nawet na trudnych rynkach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.kajima.co.uk/

Więcej publikacji na temat biznesu i informacje z branży nieruchomości