Wrocławskie centrum biznesowe się rozrasta – Colliers International podsumowuje 2019 rok we Wrocławiu i prognozuje rok 2020

Dorota Kościelniak, dyrektor regionalny Colliers International we Wrocławiu

Po oddaniu ponad 147 tys. mkw. w 2019 roku, całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu zbliżyła się do poziomu 1,2 mln mkw. – wynika z najnowszych danych firmy Colliers International.

Aglomeracja wrocławska stanowi jeden z najszybciej rozwijających się obszarów miejskich w Polsce. Atrakcyjne położenie geograficzne, zapewniające inwestorom bliskość rynków niemieckiego i czeskiego, dobra infrastruktura oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że rynek wrocławski charakteryzuje wysoka aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców.

— W 2019 r. popyt na powierzchnię biurową we Wrocławiu wyniósł prawie 123,5 tys. mkw. Tak wysoki wynik to efekt stabilnego zainteresowania projektami biurowymi w budowie, co przekłada się na liczbę umów przednajmu w budynkach, które zostaną oddane do użytkowania dopiero w 2020 roku. Dużej części z tych najemców doradzali eksperci z naszego regionalnego biura. W ubiegłym roku reprezentowaliśmy łącznie 25 najemców w wynajmie 36,8 tys. mkw., co daje nam 30-procentowy udział w lokalnym rynku w transakcjach z udziałem doradców oraz pozycje lidera wśród agencji — zaznacza Dorota Kościelniak, dyrektor regionalny Colliers International we Wrocławiu.

Wśród sukcesów wrocławskiego biura Colliers International wymienić można m.in.: komercjalizacja budynków A i B Cu Office, do których wprowadziły się firmy SoftServe, Domodi i TotalMoney, zajmując łącznie ponad 15 tys. mkw. z oferowanych 23 tys. mkw. w obu fazach kompleksu, rekomercjalizacja budynku Silver Tower Center poprzez sfinalizowane renegocjacje umów najmu Toyota Europe i Luxoft Poland oraz przejęcie w zarządzanie kolejnego biurowca Skanskiej – Nowego Targu, liczącego 19,4 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rosną wrocławskie huby biznesu

W nadchodzącym roku biznesowe centrum miasta zostanie poszerzone o obszar południowy, gdzie powstają nowe projekty biurowe, np: Centrum Południe budowane przez Skanska i Mid Point 71, projekt Echo Investment.

– Obie inwestycje powstają wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich, jednej z kluczowych arterii Wrocławia. Można przypuszczać, że ze względu na atrakcyjną lokalizację oraz dogodną komunikację, kolejne projekty w tej okolicy są tylko kwestią czasu – zaznacza Dorota Kościelniak.

Powodzeniem cieszą się także kolejne przyczółki biurowe w południowo-wschodniej części miasta wzdłuż ulicy Krakowskiej. To zasługa rewitalizacji obszaru zarówno jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jak i biurowe.

Dopełnieniem ścisłego centrum miasta jest budowa biurowców Bramy Oławskiej (Tower Inwestycje) oraz Infinity (Avestus). Niesłabnącą i silną pozycję zachowuje w dalszym ciągu zachodnia części miasta.

Czynsze stabilne, pustostanów będzie więcej

Pod koniec 2019 roku współczynnik pustostanów na wrocławskim rynku wynosił 12,5% ze względu na dostarczenie do użytku stosunkowo dużej ilości powierzchni biurowej w ostatnim kwartale roku – ponad 87 tys. mkw. Na nadchodzący rok eksperci Colliers prognozują powolną absorpcję niezagospodarowanej przestrzeni biurowej i stabilizację współczynnika pustostanów. Czynsze pozostaną bez zmian – w nowoczesnych projektach klasy A najemcy muszą miesięcznie zapłacić od 13,5 do 15,5 euro za mkw., zaś w starszych budynkach stawki wynoszą 8 – 12,5 euro za mkw. miesięcznie.

Deweloperzy stawiają na powierzchnie elastyczne

Wrocław to miasto sprzyjające rozwojowi nie tylko dużych korporacji, ale też mniejszych organizacji. Widoczny jest między innymi rozwój firm R&D, które stopniowo zaczynają wychodzić z inkubatorów, parków technologicznych i kamienic, przenosząc się do korzystnych dla siebie lokalizacji takich, jak powierzchnie coworkingowe lub biura serwisowane.

— Stale odnotowujemy we Wrocławiu wzrost zainteresowania powierzchniami w biurach serwisowanych i coworkingach. Największą popularnością cieszą się centra, które oprócz dostarczenia funkcjonalnych przestrzeni, skupiają się również na tworzeniu społeczności. Kluczowymi atutami tych powierzchni bez wątpienia są elastyczna długość najmu i możliwość swobodnego zwiększania lub redukcji wynajmowanej przestrzeni. Jest to doskonała alternatywa dla najemców czekających na swoje docelowe biuro oraz dla firm, którym na początkowym etapie rozwoju trudno jest oszacować, jak szybko ich biznes będzie się rozwijał — mówi Mateusz Cieślik, senior associate z wrocławskiego biura Colliers International.

Prognozy na 2020 rok wskazują również wzrost inwestycji hotelowych – zarówno pod względem restauracji starych pałaców, jak i budowy nowych obiektów. Rośnie również znaczenie aparthoteli, condohoteli, starterów, czyli mieszkań o powierzchni kilkunastu mkw., oraz prywatnych akademików – zwłaszcza po informacji, że w 2020 we Wrocławiu otwarta zostanie filia brytyjskiego Coventry University.

— Koniec —

 

O Colliers International

Colliers International (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą, globalną firmą oferującą najwyższej jakości usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Posiada biura w 68 krajach, w których zatrudnia ponad 14 000 specjalistów. Eksperci Colliers oferują pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Firma wspiera najemców, właścicieli nieruchomości oraz inwestorów. Od ponad 20 lat nasz doświadczony zespół liderów, posiadający ponad 40% udziałów firmy, zapewnia akcjonariuszom zyski na wiodącym poziomie w branży. Przychody firmy w 2018 roku osiągnęły poziom $2,8 mld ($3,3 mld włączając spółki stowarzyszone). Firma zarządza aktywami o wartości $26 mld. Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób przyspieszamy sukces naszych klientów na colliers.com, lub śledź nas na Twitterze (@Colliers_EMEA) i LinkedInie.

Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Lublinie, w których łącznie zatrudnia ponad 250 specjalistów. Firma została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami przyznanymi m.in. w konkursach: Eurobuild, CIJ Journal, CEE Quality Awards, International Property Awards. Wśród otrzymanych przez Colliers wyróżnień znajdują się m.in.: nagroda Outsourcing Star przyznawana firmom nieruchomościowych najprężniej działających w sektorze outsourcingu oraz Gazele Biznesu wręczane najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce. Więcej o Colliers International w Polsce na Colliers.pl oraz na naszych kanałach LinkedIn, Instagram, YouTube oraz Facebook.

Skontaktuj się z nami:

Sylwia Skubiszewska

Tel.: +48 666 819 228

Email: sylwia.skubiszewska@colliers.com

Małgorzata Ciechanowska

Tel.: +48 882 014 424

Email: malgorzata.ciechanowska@colliers.com