Rynek nieruchomości w Poznaniu kwitnie

Poznań jest w ostatnich latach bardzo atrakcyjnym miastem do inwestowania, o czym świadczy stale rosnąca liczba nowych inwestycji mieszkaniowych, usługowych i hotelowych. To zasługa sprawnej obsługi organów wydających pozwolenia na budowę oraz interesującej oferty nieruchomości przygotowanej przez Miasto Poznań.

Podczas VIII Edycji Dni Dewelopera organizowanej pod koniec października 2019 r. przez Polski Związek Firm Deweloperskich ogłoszone zostały wyniki Rankingu Miast. PZFD bada sprawność działania organów administracji architektoniczno-budowlanej w największych miastach. Po raz trzeci z rzędu pierwsze miejsce wśród nich zajął Poznań. Komisja sędziowska, oceniając poszczególne miasta, brała pod uwagę czas potrzebny na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę oraz stopień pokrycia miasta miejscowym planami zagospodarowania przestrzennego. Wynik ten to kolejne potwierdzenie faktu, że Poznań jest miastem przyjaznym inwestorom, a jego urzędnicy dokładają wszelkich starań, by w mieście panował klimat sprzyjający inwestycjom.

Atrakcyjna oferta nieruchomości pod inwestycje

Poznań swoją ofertę nieruchomości prezentował m.in. na targach EXPO REAL w Monachium. Tegoroczna oferta inwestycyjna Miasta Poznania to 41 nieruchomości. Pojawiło się w niej kilka nowości, m.in. działki przy ul. Przepadek i na Łacinie. Łacina cieszy się od dawna wielkim powodzeniem wśród inwestorów. Trzy spośród sześciu nowych działek zyskały już nowych właścicieli. Cena wywoławcza za pierwszą nieruchomość o pow. 5387 m2 wynosiła 8,4 mln złotych. Sprzedano ją za 14,2 mln złotych. Druga nieruchomość, którą wystawiono za 7,4 mln zł sprzedana została ostatecznie za 12,1 mln zł. Uzyskane ceny świadczą o ogromnym zainteresowaniu deweloperów działalnością w Poznaniu.

– Nieruchomości położone przy Rondzie Rataje przeznaczone pod usługi, również będą bardzo interesującą propozycją dla potencjalnych nabywców, ponieważ zgodnie z przygotowywanym nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będą tam mogły powstać dominanty wysokościowe – mówi Katja Lożina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania.

Trzy tereny strategiczne

Kolejna nowinka dla inwestorów dotyczy działki przy ul. Unii Lubelskiej. Uchwalony został dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oferta inwestycyjna „Unii Lubelskiej” jest częścią jednego z trzech obszarów strategicznych, dla których Miejska Pracownia Urbanistyczna stworzyła wizualizacje, które można obejrzeć na kanale YouTube Miasta Poznania.

Wizualizacje przygotowane zostały także dla terenów „Wolne Tory” – szczególnie ważnego dla miasta ze względu na położenie w ścisłym centrum Miasta oraz wielkość. „Nowe Jeżyce” to interesujący obszar przede wszystkim dla rynku mieszkaniowego.

Wizualizacje strategicznych terenów Miasta Poznania znajdują się na stronie Miasta.  

Przybywa hoteli w Poznaniu

Na rynku hotelowym w Poznaniu pojawił się nowy, ważny gracz. Hotel Moxy Poznan Airport z sieci Marriott położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Poznań-Ławica i oferuje 120 pokoi. Nowy hotel powstał z myślą o osobach urodzonych pomiędzy 1980 a 1999 rokiem. Z myślą o nich przygotowano wystrój wnętrz oraz bezprzewodowe wi-fi w całym obiekcie. Podobne hotele tej samej sieci powstają na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie czy Tokio.

Wcześniej w 2019 otwarto w samym centrum Poznania także nowoczesne Hampton by Hilton, Park Inn by Radisson oraz Hotel Focus. Miasto Poznań jest otwarte na kolejnych inwestorów z branży hotelowej i przygotowało dla nich dedykowaną ofertę nieruchomości.