REDD ANALYTICS | 2 mln mkw. w budynkach oddanych czeka na Najemców

REDD

Analitycy REDD, największej bazy danych o rynku biurowym w Polsce informują, że w czerwcu, tylko w obiektach oddanych, na najemców czekały 2 mln mkw. To kolejny miesiąc wzrostu wolnej powierzchni. Obecnie zasoby powierzchni biurowej w Polsce wynoszą prawie 13 mln mkw.  

– Mówiąc o wolnej powierzchni w budynkach istniejących oraz tych w budowie, to na koniec czerwca na rynku dostępnych było ponad 2,7 mln mkw. biur. Obserwowaliśmy kontynuację wzrostu wolnej powierzchni dostępnej do wynajęcia. W oddanych obiektach biurowych przybyło 66 tys. mkw. powierzchni, a w obiektach w budowie pojawiło się prawie 25 tys. mkw. gotowych na przyjęcie najemców – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Jak wskazuje ekspert, po raz pierwszy od kilku miesięcy obserwujemy wzrost wolnej powierzchni w obiektach w budowie. Dla porównania, w maju 2021 w obiektach znajdujących się w budowie wynajęto ponad 26 mkw.

Warszawa | Podsumowanie. Czerwiec 2021

Aktualnie w stolicy znajduje się prawie 7 mln mkw. powierzchni biurowej. To dane o zasobach biur w stolicy, uwzględniających wszystkie budynki klas: A, B i C.

Wzrósł współczynnik pustostanów dla Warszawy i w czerwcu 2021 ukształtował się na poziomie 12,13 proc. Średni czynsz w Warszawie odnotował delikatny spadek względem maja 2021 i wynosi obecnie – 13,78 EUR/mkw./miesiąc.

Wzrost zanotował także REDD INDEX. Stanowi on obecnie 311 dni (+8 dni w porównaniu z majem 2021). Przypominamy, że REDD INDEX – to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej.

Obecnie w Warszawie buduje się 504 tys. mkw. biur. Najwięcej nowej powierzchni pojawi się na Woli, jest to 52 proc. wszystkich warszawskich powierzchni w budowie.

Zobacz także: Fundacja Virtuosa sfinalizowała pierwszy projekt wart ponad milion złotych

1 KOMENTARZ

Comments are closed.