Podsumowanie roku w nieruchomościach i budownictwie – kobiecym okiem

Branża nieruchomości i budownictwa, mimo wielu zmian na lepsze, nadal uchodzi za typowo męską. Wg. danych, pochodzących z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), odsetek pań aktywnych zawodowo w Polsce jest z roku na rok coraz wyższy i obecnie wynosi 62%. Jednak w porównaniu do całej Europy, gdzie kobiet pracujących jest 69%, nadal mamy sporo do zrobienia. Dobrą informację stanowi fakt, że coraz więcej kobiet piastuje stanowiska kierownicze, ale w przypadku wyższych stanowisk menadżerskich, mamy ich już tylko 16%. Do tego dochodzi jeszcze różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach, która wynosi ponad 18% na niekorzyść pań.

„W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom.” – cytując Madeleine Albright powiedziała Jadwiga Kuczewska, Dyrektor HR w EPP, zdobywczyni tytułu Top Woman in Real Estate 2019 podczas spotkania Real Estate Talks Warszawa, będącego podsumowaniem tegorocznej edycji konkursu Top Woman in Real Estate. Niewątpliwie chęć pomocy w docenieniu własnych osiągnięć, ale też w budowaniu wiary w siebie oraz inspirowaniu innych towarzyszyła Krystynie Swojak, gdy w 2017 roku postanowiła stworzyć wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – konkurs dla kobiet osiągających sukcesy w branży nieruchomości i budownictwa. Do współpracy zaprosiła wówczas kilkanaście Pań znających ten rynek, które wspólnie utworzyły Radę Programową, decydującą o kształcie konkursu, kategoriach i kryteriach oceny.

Konkurs Top Woman in Real Estate

Do I edycji konkursu w 2018 roku zgłosiło się 100 osób, spośród których niezależne jury, złożone z ekspertów branży, wyłoniło zwyciężczynie w 7 kategoriach, dodatkowo nagradzając też firmę Skanska Property Poland jako Pro-women company. Influencerką roku została natomiast Monika Dębska-Pastakia – prezes zarządu Knight Frank. W II edycji konkursu w 2019 roku, do którego zgłosiło się już 150 osób, nagrody zostały wręczone w 11 kategoriach, a dodatkowo wyróżniono najlepszy zespół zarządzany przez kobietę oraz firmę wspierającą kobiety. Influencerką roku została Monika Rajska-Wolińska – partner zarządzający Colliers International. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przybywa też uczestników finałowej gali, dla których jest to okazja do świętowania sukcesów laureatek, ale też zacieśniania relacji biznesowych.

Program Mentoringowy Top Woman in Real Estate

Dowodem na potrzebę prowadzenia działań wspierających zawodowo kobiety jest też sukces Programu Mentoringowego Top Woman in Real Estate, który wystartował we wrześniu 2019 roku. Początkowo miało w nim wziąć udział 25 dziewczyn do 30 roku życia, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie, organizator powiększył pulę miejsc do 30 osób, zwiększając też granicę wiekową do 33 roku życia. Do programu w charakterze mentorów zgłosiły się najwybitniejsze postaci polskiego rynku nieruchomości, wśród nich m.in. Hadley Dean – prezes zarządu EPP, Karolina Kaim – prezes zarządu Tacit Investment, Kinga Nowakowska – członek zarządu Capital Park czy Jolanta Nowakowska-Zimoch – partner i szefowa praktyki nieruchomości w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawnej Greenberg Traurig.

Spotkania Real Estate Talks

Ponieważ branża nieruchomości lubi się integrować, inspirować i świętować sukcesy, doskonałą okazją do tego stały się spotkania Real Estate Talks, odbywające się cyklicznie w największych miastach Polski. W 2019 roku miało miejsce 7 lokalnych spotkań, z czego dwa w Krakowie, dwa w Poznaniu i po jednym w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Grono lokalnych profesjonalistów spotykało się w każdym z miast celem nawiązywania kontaktów, budowania relacji biznesowych, ale też edukacji. Program spotkań Real Estate Talks obejmuje wykład mówcy inspiracyjnego, przedstawienie idei konkursu Top Woman in Real Estate i zwyciężczyń z danego regionu oraz networking i koktajl.

W 2020 roku organizator zaprasza na spotkania Real Estate Talks do Krakowa, Łodzi, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Warszawy i po raz pierwszy do Katowic. 20 stycznia 2020 roku wystartuje trzecia już edycja konkursu Top Woman in Real Estate. Szczegóły zostaną podane wkrótce. W planach jest też kolejna edycja programu mentoringowego dla młodych kobiet do 33 roku życia, a dodatkowo przygotowywany jest projekt, który ma wspierać panie z większym doświadczeniem zawodowym. Bieżące informacje dostępne na stronach www.topwoman.pl oraz www.retalks.pl

Aktualne informacje o spotkaniach Real Estate Talks: https://www.topwoman.pl/real-estate-talks/

Relacja filmowa z gali Top Woman in Real Estate 2019: https://www.topwoman.pl/gala-2019-galeria/

Relacja filmowa ze spotkania Real Estate Talks Warszawa 2019: https://www.retalks.pl/relacja-filmowa-real-estate-talks-warszawa/