Mocne półrocze – Echo Investment po raz pierwszy prezentuje wyniki z grupą Archicom S.A.

Echo Investment Archicom

Echo Investment podsumowuje pierwsze półrocze 2021 r., po raz pierwszy uwzględniając wyniki grupy Archicom S.A. Pierwsze sześć miesięcy 2021 r. przyniosło Grupie ponad 47 mln zł zysku netto, co było głównie rezultatem przekazania klientom 398 mieszkań zbudowanych przez Echo Investment, 202 mieszkań Archicomu oraz wzrostu wartości biurowców – w szczególności Biur przy Warzelni w kompleksie Browarów Warszawskich oraz Brain Park I w Krakowie. Ważną pozycją, która wpłynęła na wynik półrocza i drugiego kwartału był zysk na okazyjnym nabyciu akcji Archicom S.A.

Realizując strategiczny cel osiągnięcia pozycji ogólnopolskiego lidera w sektorze mieszkaniowym, 22 kwietnia 2021 r. Echo Investment przejęło pakiet 66% akcji wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom. Grupa Echo-Archicom jest obecnie największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce, realizującym mieszkania na sprzedaż oraz na wynajem.

Grupa utrzymuje wysoki stan gotówki: na koniec pierwszego półrocza było to 630 mln zł. Wartość naszych aktywów wyniosła ponad 7 mld zł i jest o 25% wyższa niż na koniec 2020 roku. Wynika to przede wszystkim z przejęcia grupy Archicom S.A. – wzrost wartości aktywów mieszkaniowych wyniósł aż 90%. Naszym priorytetem jest zachowanie silnej pozycji finansowej i dalszy rozwój w segmencie mieszkaniowym, aby utrzymać i wzmacniać pozycję lidera – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

W pierwszej połowie roku Echo i Archicom sprzedały klientom łącznie 1719 mieszkań i przekazały 600. W drugiej połowie roku Grupa spodziewa się otrzymać pozwolenia na użytkowanie dla 14 projektów z 2,2 tys. mieszkań. Obie spółki stale poszerzają ofertę i obecnie mają w budowie 4,4 tys. mieszkań na sprzedaż, natomiast w drugiej połowie roku rozpoczną inwestycje, w których łącznie znajdzie się ponad 2,4 tys. lokali.

Konsekwentnie rozwijamy Resi4Rent – największą w Polsce firmę z mieszkaniami na wynajem. Obecnie Resi4Rent posiada 2,3 tys. lokali w ofercie, która w 2022 r. wzrośnie do 3,7 tys., a następnie do 6 tys. gotowych do zamieszkania lokali w 2023 r. Docelowo do 2025 roku Resi4Rent będzie oferowało co najmniej 10 tys. mieszkań w sześciu największych polskich miastach. W 2021 r. już rozpoczęło budowę ponad 1,1 tys. lokali, a do końca roku rozpocznie jeszcze  1,3 tys. Każdego kolejnego roku planujemy start budowy 3 tys. mieszkań – podsumowuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

W samym pierwszym półroczu tego roku Resi4Rent wprowadziła na rynek 600 lokali przy ul. Suwak i Taśmowej w Warszawie oraz otworzyła siódmy budynek – tym razem w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej, gdzie w ofercie są kolejne 302 lokale.

Echo Investment ma obecnie w budowie biurowce o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ok. 100 tys. mkw., a kolejne 200 tys. mkw. jest w fazie planowania. Od początku 2021 r. dwa gotowe biurowce będące częścią kompleksu Browary Warszawskie znalazły nowych właścicieli. W marcu spółka sprzedała budynek Biur przy Willi, natomiast w sierpniu – Biura przy Warzelni. Obie transakcje były warte łącznie 240 mln euro i są dowodem na to, że wielofunkcyjne projekty ‘destination’ – miejsca przyciągające ludzi – są bardziej niż kiedykolwiek poszukiwane przez inwestorów. Rozmowy na temat sprzedaży kolejnych budynków są w zaawansowanych negocjacjach.

W pierwszej połowie roku rozpoczęliśmy budowę kompleksu biurowego Brain Park w Krakowie oraz kolejnego biurowca w kompleksie Fuzja. Pozyskujemy nowych, renomowanych najemców, jak Playtika, 3M GSC Poland czy ABB, co pokazuje siłę sektora biurowego. Dlatego do końca roku zamierzamy rozpocząć budowę jeszcze 3 biurowców – mówi Nicklas Lindberg.

Od zniesienia restrykcji wiosną tego roku w segmencie nieruchomości handlowych Echo Investment skupiło się na silnym marketingu oraz wzmocnieniu centrów handlowych Libero oraz Galeria Młociny przy powrocie do normalnej działalności. Obydwa projekty odnotowują wzrost odwiedzalności w porównaniu do 2019 r., a co ważniejsze – 30% wzrost obrotów najemców w porównaniu do 2019 r.

Zobacz także: Eksperci Cushman & Wakefield zauważają pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po drugim kwartale 2021 r.

 

www.echo.com.pl

 

 

Echo Investment ma już 25 lat. Ćwierć wieku temu spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i rozpoczęła działalność w sektorze nieruchomości. Od tego czasu zrealizowała blisko 200 projektów o łącznej powierzchni 2 mln mkw. w kilkudziesięciu miastach Polski.

Echo Investment jest największym polskim deweloperem, jedynym na rynku z bogatym doświadczeniem w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, biurowym i handlowo-usługowym. Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miast, angażuje się w duże miastotwórcze projekty łączące różne funkcje, jak Browary Warszawskie czy Fuzja w Łodzi. To miejsca, w których ludzie mogą pracować, mieszkać, bawić się i zaspokajać potrzeby dnia codziennego.

Od 2019 roku głównymi akcjonariuszami Echo Investment są węgierski Wing IHC Zrt oraz partnerzy Griffin Real Estate.

 

1 KOMENTARZ

  1. […] W styczniu 2021 roku Cavatina Holding zadebiutowała na rynku Catalyst wprowadzając do obrotu 3,5-letnie obligacje o wartości 20 mln zł, w lipcu 2021 roku przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną i spółka weszła na Główny Rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty wyniosła 187,5 mln zł. Pozyskane z emisji środki są przeznaczane na dalszy rozwój działalności poprzez zakup nieruchomości gruntowych we Wrocławiu i realizację inwestycji biurowych. W sierpniu deweloper sfinalizował transakcję zakupu nieruchomości we Wrocławiu za 95 mln zł netto. Transakcja stanowi realizację celu emisyjnego, a kompleks budynków Quorum, który powstanie między innymi na zakupionych gruntach będzie największym obiektem typu mixed-use w tym mieście. We wrześniu 2021 r. Cavatina Holding ustanowiła program emisji obligacji, który pozwala na emitowanie w jednej lub wielu seriach obligacji o wartości do 200 mln zł. Transakcje będą prowadzone w formie emisji publicznych, a obligacje będą wprowadzane do obrotu na GPW. Wszystkie obligacje będą zabezpieczone. Zobacz także: Mocne półrocze – Echo Investment po raz pierwszy prezentuje wyniki z grupą Archi… […]

Comments are closed.