Budynek D Nowego Rynku w Poznaniu gotowy!

Nowy Rynek

Kolejny budynek poznańskiego kompleksu Nowy Rynek, realizowanego przez Skanska, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Faza D dostarcza ok. 39 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i jako pierwsza inwestycja w regionie będzie ubiegać się o certyfikat WELL Core&Shell. Jest to także jedyne miejsce w Poznaniu, gdzie powstał chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze.

Nowy Rynek to projekt tworzący nowy kwartał Poznania. Jego całkowita powierzchnia, w skład której wchodzi pięć budynków o różnej funkcjonalności, wyniesie 100 tys. mkw. Inwestycja powstaje nie tylko z myślą o najemcach powierzchni biurowych i usługowych. Ma również przynieść wartość dodaną dla mieszkańców stolicy Wielkopolski i gości. Stąd m.in. rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu, który będzie wyróżnikiem całej inwestycji. Będzie to zatem nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Do dyspozycji użytkowników biurowców oraz lokalnej społeczności będą także zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność.

– Mijają cztery lata odkąd rozpoczęliśmy budowę pierwszego budynku naszego największego kompleksu w Polsce. Dziś mamy kolejną ważną datę w kalendarzu inwestycji Nowy Rynek – budynek D otrzymał pozwolenie na użytkowanie i już niebawem zaczną się wprowadzać do niego najemcy. Nowi użytkownicy znajdą tutaj zarówno nowoczesne miejsce do pracy, jak i przestrzeń do relaksu i spotkań – mówi Roland Jarosz, Menadżer Projektu w spółce biurowej Skanska – Patrząc na zainteresowanie jakim od samego początku cieszy się projekt, działania przeprowadzane zgodnie z założonym harmonogramem, niedawno komunikowany start kolejnego etapu, nasuwa mi się jedna myśl – to była naprawdę dobra decyzja biznesowa, jaką podejmowaliśmy jako firma te kilka lat temu – dodaje Roland Jarosz.

Potwierdzają to również wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska, z których wynika m.in., że około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie. Jedynie 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną. W przypadku modelu hybrydowego, Polacy – w porównaniu z respondentami z Rumunii, Czech i Węgrzech – najchętniej będą pracować w biurze. Przyznali oni, że chcieliby spędzać tam około 2/3 czasu pracy w ciągu tygodnia. Jak widać, biura nadal są i będą nam potrzebne.

Wyjątkowa architektura

Nowy Rynek D wyróżnia się swoją wyjątkową i oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu. W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby nadać budynkowi lekkości zastosowane zostało zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.

– Zależało nam na powiązaniu kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy. Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności – mówi Przemo Łukasik z Medusa Group. –

poprzez wdrożenie nowych standardów sanityzacji i dezynfekcji, o uzyskanie którego wkrótce będzie się ubiegać. Skanska realizując projekt zadba również o środowisko. W ramach kompleksu Nowy Rynek powstanie chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze, o powierzchni blisko 4000 mkw.

Zobacz także: Polska gospodarka radzi sobie mimo pandemii – raport Skanska i SpotData

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Całkowita powierzchnia użytkowa (w 5 budynkach): ponad 100 000 mkw.
  • Pierwszy budynek (B) dostarczył ok. 25 000 mkw. powierzchni biurowej; drugi budynek (A) – ok. 11 700 mkw.; trzeci budynek (D) dostarczył ok. 39 000 mkw.
  • Certyfikacja bud. D: ubiega się o WELL, LEED, Obiekt bez Barier.
  • Autorami projektu budynku D jest medusa group.
  • Generalny wykonawca kompleksu: Skanska S.A.

Spółka biurowa Skanska w Polsce

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Budujemy otwarte, pełne życia przestrzenie, w których pracownicy chcą i lubią pracować, a mieszkańcy chętnie spędzają w nich swój czas. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED, WELL Core&Shell, a także WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany budynkom umożliwiającym właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia oraz bezpieczeństwa najemców, gości oraz obsługi. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowanie do użytkowania przez osoby ze szczególnymi potrzebami – w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Jesteśmy obecni na siedmiu rynkach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. W spółce zatrudnionych jest 120 osób

Zapraszamy do odwiedzenia profili spółki na portalach:

www.linkedin.com/company/skanska/

www.facebook.com/Miasta.Biura.Skanska/ 

Grupa Skanska

Jesteśmy częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Grupa należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie, zatrudniając około 35 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych i generując w 2019 roku przychody na poziomie 177 miliardów SEK. Budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, troszczymy się o potrzeby społeczności, w których działamy oraz dokładnie analizujemy wpływ naszych realizacji na życie ludzi i rozwój kraju w długiej perspektywie. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W stolicy Szwecji mieści się również główna siedziba spółki. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy „Kodeksu postępowania”. Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami: troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta. W Polsce Skanska działa poprzez trzy spółki: budowlaną Skanska SA, biurową Skanska Property Poland i mieszkaniową Skanska Residential Development Poland.

Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl