Czy powietrze w Twojej pracy nadaje się do oddychania?

Coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi, w połączeniu z dużą liczbą ozdrowieńców i spadkiem zachorowań doprowadziła do minimalizacji ograniczeń i otwarcia większości biur, urzędów i innych budynków publicznych dla niemal normalnego funkcjonowania. Instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne na świecie przestrzegają jednak przed zbytnim obniżaniem gardy. Wirus wciąż krąży i ciągle dla wielu osób jest groźny. A to oznacza konieczność wyjątkowego dbania o jakość powietrza w budynkach użyteczności publicznej i wdrożenia rozwiązań zmniejszających ryzyko zarażenia wirusem.

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) od początku epidemii regularnie aktualizują rekomendacje dotyczące wentylacji budynków publicznych. „Cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzeniają się między ludźmi łatwiej w pomieszczeniach niż na zewnątrz. W pomieszczeniach koncentracja cząsteczek wirusa jest często wyższa niż na zewnątrz, gdzie nawet lekki wiatr może szybko obniżyć koncentrację. Im lepsza wentylacja tym niższe stężenie, tym mniej prawdopodobne jest, że cząsteczki wirusa mogą dostać się do płuc lub do błon śluzowych oczu, nosa i ust. Odpowiednie strategie dotyczące wentylacji mogą zmniejszyć stężenie wirusa w powietrzu…” – czytamy na stronach CDC.

Powietrze w ruchu – filtracja – dezaktywacja wirusów

CDC wymienia kilkanaście rekomendacji dotyczących właściwej wentylacji budynków. Na pierwszy ogień idą oczywiście te najprostsze i najtańsze: częste wietrzenie czy poprawa cyrkulacji powietrza przy użyciu wentylatorów.

W kolejnym kroku odpowiednie ustawienie systemów wentylacji i klimatyzacji – chodzi o to, aby przepływ powietrza był dostosowany do liczby osób znajdujących się w pomieszczaniach.

Innymi ważnymi elementami są filtracja powietrza przy użyciu wysokowydajnych filtrów cząstek stałych (HEPA) oraz ultrafioletowe napromienianie bakteriobójcze (UVGI) jako działanie uzupełniające w celu dezaktywacji SARS-CoV-2, gdy możliwości zwiększenia wentylacji i filtracji pomieszczenia są ograniczone.

Przyjazna Aura dla biznesu

Niedawne badanie CDC wykazało, że stosowanie filtrów powietrza HEPA zmniejsza narażenie ludzi na aerozol wydzielany przez zakażonych ludzi w trakcie mówienia czy oddychania, a przede wszystkim, podczas kaszlu, kichania czy śpiewu nawet o 65 procent. Filtry działały najlepiej, gdy znajdowały się na środku pomieszczenia, blisko źródła.

Jednym z urządzeń, które łączy w sobie funkcje wymiany powietrza, filtracji i dezaktywacji wirusów i bakterii jest Aura Air. To izraelska innowacja, która przy stosunkowo niewielkich rozmiarach wykorzystuje cztery odrębne sposoby filtracji i oczyszczania – między innymi filtr HEPA i diody UV.

Urządzenie osiąga potwierdzoną badaniami klinicznymi 99,9% efektywność w zwalczaniu wirusów (w tym SARS-CoV-2) oraz bakterii, a dodatkowo całą dobę przeprowadza pomiary jakości powietrza.

Te zalety powodują, że urządzenie jest już szeroko stosowane w tak różnych miejscach jak gabinety lekarskie, hotele, autobusy, laboratoria czy karetki pogotowia.

Dzięki aplikacji Aura Business oraz specjalnemu dashboardowi – urządzenia można bardzo łatwo łączyć na dużych powierzchniach i na bieżąco monitorować jakość powietrza. Można też wygenerować raporty sięgające do roku wstecz – pokazujące jak kształtowała się jakość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Dashboard pokazuje także kiedy należy dokonać wymiany filtrów w urządzeniach – odbywa się to raz na pół roku.

Jedno urządzenie może efektywnie pracować na powierzchni do 55 m2 – wymieniając przy tym do 350m3 powietrza.

Zgodnie z atestem higienicznym NIZP-PZH system Aura Air jest przeznaczony do montażu w hotelach, biurach, szkołach, sklepach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej oraz w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, pojazdach komunikacji zbiorowej, a także obiektach mieszkalnych.

Producentem Aura Air jest izraelska firma Aura Smart Air, zaś dystrybutorem w Polsce Mobile SCANMED Systems z Wrocławia.

Szczegółowe rekomendacje są dostępne na stronach CDC i regularnie aktualizowane https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/ventilation.html

Zobacz także: Nowe technologie w najmie krótkoterminowym: apartamenty na wynajem z antywirusowym oczyszczaczem powietrza dezaktywującym wirusa SARS-CoV-2

1 KOMENTARZ

Comments are closed.