Wolnych małych biur przybywa

Wolnych małych biur

Liczby pokazują obraz rynku

Rośnie liczba wolnych małych biur. Od końca marca na rynku pojawiło się 459 wolnych modułów biurowych. Ich średnia wielkość w Warszawie zmniejszyła się do poziomu 492 mkw. To gwałtowny spadek średniej powierzchni wolnego biura w ostatnich tygodniach.  

Podczas gdy dostępna powierzchnia utrzymuje się od początku maja na podobnym poziomie 2.39 mln mkw., to od siedmiu tygodni obserwujemy rosnący bilans zwolnionych modułów biurowych. Od końca marca rynek został zasilony 459 wolnymi modułami biurowymi, które nie zostały zaabsorbowane przez stronę popytową.

– Potwierdzenie takich danych może wskazywać na hipotezę o ponadprzeciętnym zwalnianiu powierzchni przez małe i średnie firmy w efekcie kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2. Alarmowaliśmy o tym w związku z gwałtownym, ponad 7-procentowym spadkiem średniej powierzchni wolnego biura w ostatnich tygodniach – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Wolnych małych biur

W Warszawie przybywa małych modułów

Takie trendy potwierdzają również dane z Warszawy. Na stołecznym rynku od końca marca w ofertach właścicieli pojawiło się ponad 160 modułów biurowych do wynajęcia, podczas gdy statystyki metrażowe poruszają się w niewielkich granicach 1 – 1.02 mln mkw.

– Dysproporcję w bilansach mogą tłumaczyć duże transakcje zawierane na rynku, które absorbują zwolnienia wielu małych powierzchni – zaznacza Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Wolnych małych biur

– Od początku kwietnia średnia powierzchnia wolnego biura w Warszawie zmniejszyła się o ponad 7 proc. i wynosi obecnie 492.3 mkw. – zaznacza Judyta Bartnicka, Big Data Analyst, REDD.

Wolnych małych biur

REDD ANALIZA dostępna także na stronie:

https://reddplatform.com/pl/news/redd-analytics-wolnych-biur-przybywa-liczby-pokazuja-obraz-rynku

REDD Real Estate Digital Data jest największą bazą danych monitorująca cały rynek biurowy w Polsce. Misją ekspertów REDD jest dostarczanie najbardziej transparentnych i rzetelnych danych. Korzystając z zaawansowanych technologicznie narzędzi REDD udostępnia informacje o warunkach najmu, aktualnej ofercie powierzchni komercyjnych do wynajęcia, wysokości stawek czynszów czy trendów i prognoz dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych. Każda transakcja zaczyna się w REDD.

Więcej publikacji na temat biznesu i informacji z branży nieruchomości