W stronę zrównoważonego społeczeństwa: Coraz więcej organizacji pozarządowych podejmuje działania na całym świecie

terre des hommes

W dobie globalizacji coraz ważniejszą rolę odgrywają połączone w sieć międzynarodową organizacje pozarządowe, zwane też NGO’sami. Współpraca firmy DACHSER z organizacją pomocy dzieciom terre des hommes pokazuje, jak firma może wspierać organizację pozarządową w perspektywie długoterminowej.

Ochrona środowiska, prawa człowieka, wspólne projekty rozwojowe, migracja czy przeciwdziałanie dyskryminacji: znaczenie organizacji pozarządowych (czyli NGOsów) dla społeczeństwa jest ogromne. Niezależnie od państw i rządów, są one adwokatami kwestii społecznych, społeczno-politycznych lub środowiskowych. Kryzys wywołany przez koronawirus COVID-19 sprawia, że ​​praca organizacji pozarządowych staje się niezwykle pilna, ponieważ pomoc humanitarna w krajach rozwijających się jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Jest to wyzwanie dla wielu takich organizacji, gdyż ich pracę często utrudniają zakazy wjazdu, a także trudne warunki pracy i środki higieny na miejscu. Ponadto wielu z tych, którzy zazwyczaj przekazują darowizny, dziś robi to mniej chętnie. NGOsy jednakże zależą od darczyńców, ponieważ oprócz składek członkowskich, głównym źródłem finansowania są darowizny. Dlatego przejrzystość w odniesieniu do przepływów pieniężnych organizacji i tego, co osiąga dzięki tym funduszom, ma teraz jeszcze większe znaczenie dla wzmocnienia zaufania darczyńców. Wiele organizacji pozarządowych regularnie informuje swoich darczyńców za pośrednictwem komunikatów prasowych, biuletynów lub na swoich stronach internetowych o poszczególnych projektach i wykorzystaniu funduszy. Organizacje pozarządowe są również monitorowane przez firmy audytorskie i odpowiednie organy podatkowe, aby upewnić się, że prawidłowo wykorzystują darowizny. „Pieczęć darowizny” niemieckiego Centralnego Instytutu ds. Społecznych (DZI) z siedzibą w Berlinie pomaga wzbudzić jeszcze większe zaufanie darczyńców – gwarantuje ona, że dana organizacja pozarządowa jest godna zaufania, a praca, którą wykonuje – potrzebna i godna szacunku.

Zobacz także: Panattoni z kolejnym zielonym cross-dockiem dla DB Schenker – 6000 m kw. w Rzeszowie

DACHSER wspiera terre des hommes

Szacuje się, że obecnie na świecie istnieją dziesiątki tysięcy organizacji pozarządowych, które zapewniają opiekę medyczną na obszarach kryzysowych, opiekują się uchodźcami, wspierają mikroprzedsiębiorstwa w fazie rozwoju i nie tylko. Jedną z wiodących organizacji pomocy dzieciom jest terre des hommes. Założona w Niemczech w 1967 roku organizacja chroni dzieci przed niewolnictwem i wyzyskiem, opiekuje się ofiarami wojen, przemocy i wykorzystywania oraz zapewnia edukację i szkolenie dzieci. Niemiecki oddział terre des hommes obsługuje obecnie 386 projektów na całym świecie. Międzynarodowy dostawca usług logistycznych DACHSER wspiera prace terre des hommes w Azji Południowej, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej od 2005 roku. Zgodnie z zasadą „pomagamy ludziom, aby sami mogli sobie pomóc”, terre des hommes wdraża projekty pomocy lokalnej w celu ciągłego poprawiania jakości życia dzieci i innych w ich wioskach. – Jako globalna firma logistyczna prowadzimy działalność na całym świecie, zbliżając ludzi, rynki i produkcję. Jednak nie wszyscy odczuwają korzyści płynące z globalizacji. Naszym obowiązkiem jest więc stanąć w obronie tych ludzi i poprawić ich warunki życia – wyjaśnia Bernhard Simon, CEO DACHSER.

Przedłużając umowę z terre des hommes do 2025 r., DACHSER będzie wspierać północnoindyjski stan Bihar, a także projekty w New Delhi i Uttar Pradesh. W kontekście tego ostatniego, Ingrid Mendonca koordynuje projekt pomocy dla terre des hommes i jest entuzjastycznie nastawiona do zaangażowania mieszkańców, zwłaszcza teraz, podczas pandemii koronawirusa. – Grupy młodzieżowe nie tylko wspierają własne społeczności, szyją maski i zdobywają pożywienie, ale także kontaktują się z młodymi ludźmi z innych wiosek, okręgów, a nawet stanów i organizują się – mówi Ingrid Mendonca. – Ich zaangażowanie w poprawę sytuacji jest inspirujące – dodaje.

„Jako globalna firma logistyczna prowadzimy działalność na całym świecie, zbliżając ludzi, rynki i produkcję. Jednak nie wszyscy odczuwają korzyści płynące z globalizacji. Naszym obowiązkiem jest więc stanąć w obronie tych ludzi i poprawić ich warunki życia.”

Pracownicy DACHSER również czerpią korzyści z zaangażowania swojego pracodawcy w odpowiedzialność społeczną i mogą wspierać projekty terre des hommes na miejscu. Na przykład Melanie Diem, Team Leader Project Management w DACHSER, koordynowała projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju realizowany przez terre des hommes i DACHSER w Livingstone w Zambii. W projekcie wzięli udział DACHSER Young Professionals i studenci z sieci terre des hommes. – Zaangażowanie uczestników w sprawę było imponujące. Pracownicy DACHSER mają możliwość zanurzenia się w pracy organizacji pozarządowej, w obszarze, z którym w innym przypadku nigdy by się nie zetknęli – wyjaśnia Melanie Diem.

Foto: Kathrin Harms, terre des hommes
Foto: Kathrin Harms, terre des hommes

Szczególny rodzaj zaangażowania

Partnerstwo pomiędzy DACHSER i terre des hommes pokazuje, że działając wspólnie firma komercyjna i organizacja pozarządowa mogą osiągnąć niesamowite rzeczy. – Nasza współpraca z DACHSER jest szczególnie cenna i ważna, ponieważ wiąże się z ogromnym osobistym zaangażowaniem oraz otwartym i szczerym dialogiem – mówi Stephan Stolze, head of fundraising department w terre des hommes. – Szczególnie pracownicy DACHSER, a także dyrektor generalny Bernhard Simon, są głęboko zaangażowani w projekty terre des hommes finansowane przez DACHSER. Chcą wiedzieć, jak radzą sobie ludzie na miejscu i do jakiego stopnia wsparcie DACHSER pomaga poprawić warunki życia miejscowej ludności – dodaje. W 2018 roku zaangażowanie DACHSER zostało docenione niemiecką nagrodą CSR w kategorii „Zaangażowanie społeczne”. Współpraca z organizacją pozarządową sprawia, że ​​DACHSER jest pionierem, ponieważ tylko kilka firm w Niemczech wspiera organizacje pozarządowe działające na arenie międzynarodowej. – Zwłaszcza większe, międzynarodowe firmy powinny poważnie rozważyć 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i wspierać projekty w tych obszarach tak długo, jak mogą – mówi Stephan Stolze.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.