Spodziewana długotrwała równowaga między popytem a podażą w Poznaniu

Occupier Economics
Artur Sutor, Partner, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska

Według raportu „Occupier Economics – Rynek biurowy w Poznaniu w I poł. 2020 roku” firmy doradczej Cresa Polska, między styczniem a czerwcem wolumen transakcji wyniósł ponad 17.200 mkw., co stanowi 28% średniej rocznej z lat 2015-2019. Najbardziej aktywni w drugim kwartale 2020 r. byli najemcy z sektora bankowego (38%) oraz sektora IT (31%).

– Drugi kwartał bieżącego roku to kolejny krok w kierunku stabilizacji na poznańskim rynku biurowym. Wielkość popytu wskazuje, że Poznań stopniowo nasyca się istniejącą powierzchnią biurową. Miasto jest szczególnie atrakcyjne dla firm z sektora IT, e-commerce i bankowego. Deweloperzy, którzy jeszcze przed wybuchem pandemii wstrzymywali swoje inwestycje w tym mieście, prawdopodobnie nie zdecydują się na realizację projektów w najbliższym czasie – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.

Zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu wzrosły w ciągu roku o 5% i na koniec czerwca 2020 r. wyniosły prawie 582.000 mkw. W drugim kwartale w Poznaniu nie oddano do użytkowania żadnego budynku biurowego. W budowie pozostaje biurowiec firmy Skanska – Nowy Rynek D.

Największe umowy najmu w pierwszej połowie br. to: podpisanie umowy przednajmu w budynku Nowy Rynek D przez firmę Rockwool (6.000 mkw.), ekspansja GSK w Business Garden Poznań B6 (3.400 mkw.) i podpisanie umowy najmu przez firmę PKO BP w Business Garden Poznań II (1.600 mkw.).

– Absorpcja w pierwszej połowie 2020 roku była ujemna i wyniosła 8.100 mkw. W drugim kwartale najemcy zwolnili niemal 10.000 mkw. powierzchni biurowej. Nie spodziewamy się, aby w Poznaniu pojawiła się znacząca ilość nowej podaży, stąd rynek może niebawem osiągnąć długotrwałą równowagę między popytem a podażą – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Wskaźnik pustostanów na koniec pierwszego półrocza wyniósł 14,5%, a więc wzrósł on o 2,4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Czynsze wywoławcze dla poznańskich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,5-16,5 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach niższej klasy 10,5–13 EUR/mkw./miesiąc.