Cavatina sprzedała udziały w Chmielna 89. Amerykański fundusz nowym współwłaścicielem.

Chmielna 89
Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65% udziałów we flagowym projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany przez Madison International Realty.

Cavatina Holding od 5 lat z sukcesem realizuje wielofunkcyjne inwestycje w największych miastach Polski, w tym, w stolicy. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie budynki dewelopera przyciągają nie tylko prestiżowych najemców, ale również inwestorów. Sprawna komercjalizacja obiektów oraz wysoka jakość architektury w doskonałej lokalizacji to tylko kilka czynników, które skłaniają nowych właścicieli do włączenia realizacji Cavatiny w swoje portfele inwestycyjne. Sprzedaż Chmielnej 89 w Warszawie to kolejna sfinalizowana transakcja sprzedaży budynków dewelopera w tym roku.

Współwłaścicielem warszawskiego biurowca Chmielna 89 w udziale 65% został fundusz zarządzany przez Madison International Realty. Firma założona została w 2002 r. i zajmuje obecnie pozycję światowego lidera w dostarczaniu kapitału w różnorodnych transakcjach na rynku nieruchomości. Madison koncentruje się na dywersyfikacji partnerów kapitałowych, monetyzacji kapitału i rekapitalizacji dla nieruchomości klasy A i portfeli inwestycyjnych zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej. Od początku swojej działalności, Madison zgromadził 6,5 miliarda dolarów w postaci zobowiązań kapitałowych od ponad 150 inwestorów instytucjonalnych na całym świecie i zainwestował w ponad 185 milionów stóp kwadratowych prywatnych nieruchomości komercyjnych o wartości aktywów 116,1 miliarda dolarów brutto. Objęcie udziałów w budynku Chmielna 89, jest pierwszą transakcją typu joint venture dokonaną przez firmy.

Sprzadającemu przy transakcji doradzały firmy CBRE i kancelaria Dentons, natomiast kupującemu kancelaria Greenberg Traurig, KPMG (doradztwo finansowo-podatkowe) i BNP Paribas Real Estate (doradztwo techniczne).

„Dzięki tej transakcji uzyskaliśmy większościowy pakiet udziałów w nowym, wyróżniającym się biurowcu w sercu warszawskiej dzielnicy biznesowej. Budynek Chmielna 89 jest w pełni wynajęty, na świetnych warunkach z długim okresem najmu. Cieszy nas fakt, że głównym najemcą budynku będzie znana polska instytucja finansowa czyli Bank PKO PB. Mocno wierzymy zarówno w niewyczerpany potencjał warszawskiego rynku biurowego, jak i pozycję biur stacjonarnych, które naszym zdaniem wciąż będą odgrywać ważną rolę w codziennym życiu zawodowym po COVID. Ta akwizycja dodatkowo poszerza nasze portfolio w Polsce, zaraz po zakupie około 66% udziałów w Capital Park w zeszłym roku i naszej inwestycji w platformę logistyczną ELI. Obecna transakcja jest zgodna z naszą strategią inwestycyjną opartą na współpracy z partnerami, którzy częściowo chcą wyjść ze swoich inwestycji w celu ponownego wykorzystania kapitału w innych projektach. Takim partnerem jest dla nas Cavatina i liczymy na rozwój tej współpracy.” – skomentował, Matthias Cordier, dyrektor zarządzający w Madison International Realty.

– Projekt Chmielna 89 w Warszawie wyróżnia wyjątkowa architektura, dbałość o detal oraz znakomita lokalizacja przy Alejach Jerozolimskich. Jesteśmy przekonani, że ten wielokrotnie nagradzany budynek będzie prawdziwą perłą w portfolio Madison International Realty. Nie mamy również wątpliwości, że jego ponadczasowa, oryginalna bryła oraz wysoka jakość wykonania i wykończenia będzie cieszyć się zainteresowaniem renomowanych najemców przez długie lata. – podsumowuje Daniel Draga, Członek Zarządu, Cavatina Holding. – Umowa sprzedaży dotycząca budynku Chmielnej 89 jest naszą pierwszą wspólną transakcją z firmą Madison. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek owocnej współpracy pomiędzy obiema spółkami. – dodaje.

– Sprzedaż udziałów w projekcie Chmielna 89 i zawarcie umowy joint venture potwierdza po raz kolejny, że Cavatina Holding jest obecnie jednym z najbardziej znaczących deweloperów w Polsce, który doskonale przygotowuje aktywa na potrzeby wymagających inwestorów instytucjonalnych pod kątem długości i jakości umów najmu jak również jakości dostarczanych budynków. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że CBRE mogło doradzać Cavatinie przy transakcji sprzedaży, aspektach związanych z umową joint venture oraz że mogliśmy być zaangażowani w kwestie dotyczące finansowania projektu  – dodaje Przemysław Łachmaniuk, Director – Investment Properties, CBRE.

Grupa Cavatina rozpoczęła działalność operacyjną w 2015 r. w Krakowie i posiada obecnie portfel inwestycyjny obejmujący 0,5 mln mkw. w realizacji do 2022r. W fazie przygotowawczej znajdują się kolejne projekty komercyjne oraz mieszkaniowe dewelopera, co oznacza, że do 2025 r. poziom aktywów Grupy osiągnie 1 mln mkw. Cavatina posiada własną pracownię architektoniczną oraz generalnego wykonawcę w pełnym zakresie realizacji inwestycji oraz fit-out.

14- kondygnacyjny budynek biurowy Chmielna 89 zlokalizowany jest w biznesowym centrum Warszawy, między ulicą Chmielną a główną arterią komunikacyjną miasta tj. Alejami Jerozolimskimi. Charakterystyczna bryła obiektu, przypominająca kryształ, sprawia, że nowo wybudowany biurowiec już teraz jest rozpoznawalnym punktem na warszawskiej mapie nieruchomości komercyjnych.

Biurowiec dostarczy na rynek ponad 25 000 mkw. wysokiej klasy powierzchni do pracy. Dopełnieniem funkcji biurowej będą lokale usługowe na parterze budynku, w tym: kantyna, sklep i kawiarnia. Wyróżniającą cechą projektu są zielone tarasy łagodnie „schodzące” w kierunku ul. Chmielnej o łącznej powierzchni 370 m kw.

Budynek w czerwcu bieżącego roku uzyskał pozwolenie na użytkownie i posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Już wkrótce stanie się on siedzibą jednej z największych instytucji finansowych w Polsce tj. banku PKO BP. Najemca przeprowadzi się do budynku na przełomie III i IV kwartału tego roku i zajmie wszystkie kondygnacje biurowe.

Oryginalny wygląd budynku, a także energooszczędne rozwiązania technologiczne zostały docenione w konkursie International Property Awards 2018-2019 w Londynie. Projekt Chmielna 89 otrzymał nagrody „Best Office Development in Poland”, „Best Office Development In Europe” oraz „Best International Office Development”. W 2020 r., budynek został wyróżniony w konkursie Property Design Awards w kategorii: bryła – biurowiec.

Więcej publikacji na temat biurowców tutaj