Vastint Poland otrzymał certyfikat LEED Gold dla osiedla mieszkaniowego Riverview w Gdańsku. Oprócz ciekawej architektury, będącej wyrazem poszanowania dziedzictwa historycznego miejsca, do listy atrybutów tej inwestycji można również dodać zgodność z ideą „zielonego” budownictwa. Nowe osiedle jest pierwszym projektem firmy Vastint Poland na krajowym rynku mieszkaniowym i pierwszym, który otrzymał certyfikat LEED w swojej kategorii w Polsce. Pracując z programem LEED, deweloper wykorzystał wiele praktycznych i wymiernych strategii mających na celu stworzenie zrównoważonego i zdrowszego środowiska życia dla mieszkańców osiedla.
Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland mówi: „We wszystkich naszych projektach komercyjnych dbamy, aby od samego początku spełniane były najwyższe kryteria dotyczące zrównoważonego budownictwa. W przypadku pierwszej inwestycji mieszkaniowej ta przesłanka była szczególnie ważna. Nasze budynki stają się częścią ludzkiego życia, muszą więc być przyjazne dla mieszkańców i środowiska naturalnego, aby jakość życia nie spadła przez kolejne pokolenia. Certyfikat potwierdza nasze proekologiczne podejście oraz zastosowanie niskoemisyjnych rozwiązań”.
Jednym z priorytetowych elementów w zakresie spełnienia wymogów certyfikacji środowiskowej było osiągnięcie wysokiej charakterystyki energetycznej budynków. Architekci postawili na wprowadzenie zwartych brył, zapewniających właściwy stosunek kubatury budynków do ich powierzchni. Na model energetyczny pozytywnie wpłynęło ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych oraz usytuowanie i właściwe dobranie wielkości przeszkleń okiennych. Zastosowane przeszklenia funkcyjne chronią wnętrza przed przegrzewaniem się w trakcie pory letniej i zapewnią właściwy klimat dla komfortowego użytkowania mieszkań. Wprowadzone rozwiązania zmniejszają roczne obciążenie promieniowaniem słonecznym o ponad 45%.
Dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej uzyskano poprzez zastosowanie energooszczędnych, wysokowydajnych opraw LED. Część z nich wyposażona jest w system sterowania DALI, który w połączeniu z czujkami ruchu zmienia natężenie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych. Wysiłki pozwoliły na obniżenie zużycia energii w budynkach o 47% oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50% podczas realizacji i eksploatacji, co odpowiada usunięciu 1 830 samochodów z ruchu.
Zobacz także: Zeitgeist AM będzie wynajmował mieszkania w Gdańsku
Być może najbardziej widoczną cechą zrównoważonego podejścia są fasady. Wykonano je z trwałych materiałów budowlanych, jak aluminium, drewno, czy cegła klinkierowa. Oprócz wysokiego współczynnika izolacyjności termicznej i łatwości utrzymania elewacji, ważnym aspektem przemawiającym za ich użyciem była również możliwość ponownego wykorzystania i utylizacji, w przeciwieństwie do złożonych, ale tańszych rozwiązań z tworzyw sztucznych. Obok wspomnianych, na liście materiałów budowlanych i wykończeniowych znalazły się także surowce wydobywane nierabunkowo i ze źródeł odnawialnych oraz o niskim współczynniku emisji lotnych związków organicznych o niekorzystnym wpływie na zdrowie lub środowisko naturalne.
Tomasz Okuszko, Project Manager Vastint Poland wyjaśnia, „Staraliśmy się, aby materiały budowlane były naturalne i miały możliwie lokalne pochodzenie. Dzięki temu ograniczony został ciężki transport na budowę. Amatorów tego sposobu myślenia ucieszy także fakt, że na wszystkich etapach budowy wdrożono program segregacji odpadów i recykling na poziomie 75%.”
Na uwagę zasługują walory krajobrazowe osiedla. Wewnętrznemu dziedzińcowi nadano zróżnicowany charakter dzięki podziałowi funkcyjnemu. Mamy tu m.in. strefę wypoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń integracyjną dla mieszkańców. Każde miejsce ma odrębną małą architekturę, nawierzchnie i indywidualny projekt zieleni. Bogactwo i różnorodność nasadzeń jest ważnym elementem, który wpływa pozytywnie na odbiór zabudowy. Na ponad jednohektarowym terenie posadzono 84 dorosłe drzewa, 6 tysięcy krzewów i ponad 13 tysięcy kwitnących bylin. Zdecydowana większość nasadzeń zrealizowana jest w systemie „zielonych dachów”. Na terenie ogrodu wybudowano także zbiornik retencyjny, który ograniczy ryzyko zalania w przypadku intensywnych deszczy nawalnych.
Ostatnim, ale bardzo znaczącym elementem projektu są instalacje wewnętrzne zaprojektowane w taki sposób aby budynek mógł w pełni zasłużyć na miano budynku ekologicznego. Zastosowane rozwiązania akustyczne, m.in. ponadprzeciętne parametry akustyczne ścian zewnętrznych oraz stropów zapewniają komfortowe funkcjonowanie mieszkań.
Vastint is an international real estate organisation with 30 years of experience. The cornerstones of our operations are the management of portfolio properties and the development of commercial real estate, including residential development and sales. Our activities are undertaken in various countries across Europe.
[…] Zobacz także: Riverview pierwszym osiedlem mieszkaniowym z certyfikatem LEED w Polsce […]