Certyfikat LEED® GOLD dla trzeciego etapu platformy FM Logistic w Będzinie: poprzeczka poszła w górę!

FM Logistic LEED

Najnowszy etap rozbudowy platformy logistycznej FM Logistic w Będzinie został nagrodzony certyfikatem LEED® GOLD dla nowych budynków. Jest to też trzecia certyfikacja dla tej lokalizacji w systemie Warehouses and Distribution Centers (W&DC) LEED® v4. Zrównoważone budownictwo jest jednym z głównych elementów długofalowej strategii operatora.

Podobnie, jak przy poprzednich etapach inwestycji w magazynie zainstalowano wyłącznie oświetlenie LED z automatyczną regulacją i sterowaniem. Dobór armatury ograniczającej zużycie wody pitnej do celów sanitarnych zapewnia redukcję zapotrzebowania obiektu na wodę o 50%. Niskoemisyjne materiały wykończeniowe gwarantują wysoki komfort użytkowania, a wprowadzenie transportu publicznego na teren obiektu oraz promowanie współdzielonych środków transportu redukuje emisję CO2.

W obiekcie swoją kontynuację znalazł też szereg rozwiązań wdrażanych od pierwszego etapu budowy: od specjalnych miejsc parkingowych dla pojazdów współdzielonych i niskoemisyjnych po segregację odpadów do recyklingu.

Dodatkowe punkty, które umożliwiły certyfikację na poziomie GOLD dotyczyły rozwiązań zarządzania wodą deszczową oraz zintegrowanego procesu projektowego. Coraz lepsze wyniki osiąga również proces doboru materiałów, co punktuje w analizie LCA (Life Cycle Assessment) oraz zakresie deklaracji środowiskowych produktów budowlanych. Wysoka jakość powietrza wewnętrznego została natomiast potwierdzona przez badania laboratoryjne.

Tak wysoki wynik certyfikacji to dla nas prawdziwy powód do dumy. Dowodzi, że konsekwentnie realizujemy założenia naszej strategii Supply Change, która zakłada nie tylko poprawę wskaźników środowiskowych firmy, ale również projektowanie rozwiązań dla łańcucha dostaw wspierających odpowiedzialną konsumpcję i zrównoważoną gospodarkę – mówi Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director, FM Logistic i dodaje – Dzięki zastosowaniu proekologicznych technologii w naszych obiektach magazynowych możemy też realnie wspomóc naszych klientów w realizacji ich celów środowiskowych.

Przedstawicielem Inwestora oraz Generalnym Wykonawcą budowy jest firma NG Concept Polska (spółka należąca do Grupy FM), która była również odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu certyfikacji.

Nie spoczywamy na laurach, poprzeczka poszła w górę i udało nam się poprawić  wynik na wielu polach, co dokumentuje poziom certyfikacji – cieszy się Katarzyna Krześniak, Sustainable Construction Manager Central Europe, NG ConceptUczymy się na każdym projekcie, analizujemy wyniki i wyciągamy wnioski. Ten rezultat  jest ogromnym sukcesem całego zespołu i kolejnym krokiem w stronę zrównoważonej przyszłości.

Projekty logistyczne są dużym wyzwaniem przy certyfikowaniu w systemie LEED®, dlatego w procesie certyfikacji partnerem biznesowym wspierającym cały proces była firma  JWA z Krakowa.

Hale magazynowe muszą spełniać ściśle określone, odgórne wytyczne – nie tylko pod względem architektonicznym, ale również takie, które służą m.in. zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników – mówi Zuzanna Targosz, Green Building Specialist, JWA. W związku z tym konieczne jest wdrożenie rozwiązań certyfikacji w taki sposób, aby nie stały one w sprzeczności, a korelowały ze specyfiką budynku. Wymaga to wsparcia doświadczonego konsultanta i dogłębnego zrozumienia funkcjonowania tego rodzaju obiektów.

Platforma FM Logistic w Będzinie jest obiektem referencyjnym w kontekście rozwiązań środowiskowych dla kolejnych inwestycji operatora. Wcześniejsze dwa etapy budowy uzyskały certyfikat na poziomie Silver. Najnowszy, otwarty z początkiem tego roku, magazyn operatora w Wiskitkach koło Warszawy również został zarejestrowany do certyfikacji LEED®

Zobacz także: Biurowce Globalworth przygotowane na rozwój mikromobilności dzięki współpracy z E.ON Polska

FM Logistic Central Europe jest częścią Grupy FM, globalnego lidera rozwiązań logistycznych powstałego we Francji, obecnego dzisiaj na 3 kontynentach, w 14 krajach na świecie. W regionie Centralnej Europy firma działa w 4 krajach: w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

FM Logistic CE posiada 17 platform logistycznych, 30 magazyny przeładunkowe i zatrudnia ponad 5 000 pracowników. Dysponuje łącznie ponad 750 000 mkw. powierzchni magazynowej tworząc ponad 1 000 000 miejsc paletowych, a także flotą ok. 2 500 pojazdów.

Jako czołowy operator logistyczny w regionie, firma oferuje swoim klientom usługi związane z magazynowaniem, składowaniem, co-manufacturingiem, co-packingiem oraz transportem i dystrybucją towarów. W ostatnich latach uwaga organizacji jest skoncentrowana na kompleksowych rozwiązaniach dla łańcucha dostaw wspierających klientów we wdrażaniu ich strategii omnichannel.

Więcej informacji: http://www.fmlogistic.pl/; LinkedIn – FM Logistic Central Europe 

NG Concept jest istniejącą od 1982 roku spółką Grupy FM odpowiadającą za projektowanie i budowę bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań „pod klucz” w sektorze nieruchomości logistycznych. Jest to przedstawiciel inwestora i generalny wykonawca w projektach deweloperskich FM Logistic na całym świecie. W ramach tych usług firma rozwija swoją koncepcję platform logistycznych mogących spełniać wymogi wielu różnych klientów i rodzajów działalności, w bliskiej odległości od klientów lub obszarów przemysłowych. Szczególną wagę w ostatnich latach spółka przykłada do rozwiązań innowacyjnych mających na celu troskę o środowisko naturalne.

Więcej informacji: https://ngconcept-ec.com/.com/

JWA to zespół ekspertów w zakresie zrównoważonego i ekologicznego budownictwa. Firma specjalizuje się w certyfikacji ekologicznej LEED, BREEAM i WELL nowych oraz istniejących budynków oraz doradztwie w projektowaniu, wykonawstwie i użytkowaniu inwestycji. W wachlarzu swych usług posiada również opracowywanie strategii raportowania niefinansowego ESG, Taksonomii UE oraz przeprowadzania analiz standardów Net Zero. Jerzy Wójcik, prezes JWA i konsultant LEED, posiada akredytację LEED AP od 2007 roku, którą uzyskał jako jedna z pierwszych osób w Polsce. W 2021 roku JWA zrealizowało 85 certyfikacji LEED, BREEAM i WELL w Polsce i Europie.

Więcej informacji: https://jw-a.pl/.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.